×

Marko Baloh gre v Kalifornjo na svetovno prvenstvo

Marko Baloh

Slovenski ultrakolesar Marko Baloh se je v teh dneh podal v Kalifornijo, kjer bo v kraju Borrego Springs 4.-5. novembra 2016 potekalo letošnje svetovno prvenstvo v 24-urnem kronometru. Zadnja od velikih preizkušenj svetovnega pokala UMCA (Ultra Marathon Cycling Association) bo privabila ekstremno močno konkurenco ultrakolesarjev, na startu jih bo več kot 60 iz sedmih držav, kar je za ultra-kolesarsko dirko ogromno.

Za Balohom je uspešna sezona. Poleg tretjega mesta na Dirki preko Amerike, je zmagal na 24-urni dirki v Sebringu (Florida) in osvojil tretje mesto na prvič organizirani 24-urni dirki SLO24ULTRA le dva tedna po zaključku RAAMa. Z odličnima nastopoma na omenjenih dveh dirkah se je Marko na korak približal osvojitvi Svetovnega pokala v 24-urnem kolesarjenju, po mnenju mnogih najtežji disciplini utra-kolesarstva. Trenutno je Marko na lestvici svetovnega pokala 24h na tretjem mestu, z vsemi možnostmi za osvojitev naslova na zadnji dirki: https://www.ultracycling.com/sections/standings/24_hour_overall.php?year=2016

Borrego Springs, ZDA bo že tretje leto zapored prizorišče svetovnega prvenstva v 6-12-24 urnem kronometru. Marko je naslov svetovnega prvaka v 24-urnem kronometru osvojil že v letih 2002 (Ohio, ZDA), 2012 (Coachella Valley, ZDA) in lani v Borrego Springsu. »Svetovno prvenstvo je bilo vedno en izmed glavnih ciljev sezone, po odlično odpeljanih 24-urnih dirkah na Floridi v februarju in SLO24ULTRA v Dobrovniku julija, pa sem se znašel v poziciji, da prvič v karieri osvojim tudi naslov zmagovalca svetovnega pokala. Kljub poznem terminu sem zato nadaljeval s pripravami in sem pred dirko optimistično razpoložen. Ni se moglo zgoditi nič lepšega, kot da je svoj nastop napovedal Avstrijec Christoph Strasser, en izmed najhujših konkurentov zadnjih 10 let.« pravi pred nastopom Marko.

24 ur na kolesu v puščavi

Konec novembra je morda malce pozno za tako pomembno dirko,vendar je puščava v Borrego Springsu sredi poletja pač prevroča za celodnevno kolesarjenje. V začetku novembra je podnevi še vedno vroče, lani se je temperatura povzpela do 25°C, ponoči pa je bilo presenetljivo mrzlo (2°C). Zaradi novembrskega termina je posebnost dirke tudi, da je nočni del daljši kot dnevni. Starta se v petek zvečer ob 18h po lokalnem času, ko že pada mrak, zdani pa se okoli 7.30h zjutraj. Dirka poteka po 29km dolgem krogu okoli Borrega, zadnjo uro pa kolesarje usmerijo v krajši 7,7km krog, kjer se dirka zaključi. Kdor v 24 urah prevozi več krogov je zmagovalec. Rekord trase drži Baloh z 808km.

Glavni konkurent bo že omenjeni Avstrijec Strasser, ki je v oktobru želel izboljšati Markov rekord v 24-urnem kronometru na velodromu, pa ga je moral zaradi bolezni odpovedati. Tako se bosta velika konkurenta po kakih devetih letih znova pomerila na 24-urni dirki. Nazadnje je na avstrijski dirki Kainachtal trophy 24h 2007 zmagal Baloh za en krog pred Strasserjem. Poleg Avstrijca bo še nekaj močnih konkurentov, med njimi Alberto Blanco (ZDA) in Juan Sainz Garcia (Španija).

Objavljeno: 03.11.2016