×

SP Argentina: Malijeva, Bečan, Čuferjeva in Španring v petek najhitrejši Slovenci

SP Argentina

Slovenci so se v petek pomerili na svetovnem prvenstvu v gorskih tekih, ki letos poteka v Argentini. Na zahtevni in zelo tehnični progi v disciplini gor dol je najbolje nastopila mladinka Nuša Mali, ki je osvojila šesto mesto. Timotej Bečan je v močni članski konkurenci osvojil 15. mesto. Med članicami je bila najhitrejša Slovenka Ana Čufer z osvojenim 18. mestom, med mladinci pa s 23. mestom Klemen Španring.

Člani in članice so se pomerili na 14,7 kilometrski progi s 754 metrov višinske razlike. Med člani je zmagal Američan Joseph Gray, drugi je bil Italijan Cesare Maestri, tretji pa Čeh Marek Chrascina. Bečan je za novim svetovnim prvakom zaostal za 3 minute in 13 sekund, s čimer je bil zelo zadovoljen. Za 50 sekund je zgrešil najboljši slovenski nastop, ki ga je z 12. mestom leta 2011 dosegel Mitja Kosovelj.

Bečan je o razpletu za portal Gorski teki povedal:

»Vsekakor je bila to najbolj zahtevna trasa do sedaj. Na koncu je sicer zmanjkalo energije, ampak si nimam kaj očitati, saj sem iztisnil maksimum. Predvsem sem zadovoljen z zaostankom za prvim, ki ni bil velik. Mislim, da je bila tekma tudi za ostale člane reprezentance tekma zelo uspešna, še posebno Nuša, ki je dosegla vrhunsko 6. mesto. Po vseh presenečenjih, ki smo jih doživeli v teh dneh, se mi zdi, da smo se odrezali odlično.«

Nastopilo je 78 članskih tekačev, med njimi še Slovenci Miran Cvet (28. mesto), Matic Plaznik (32.) in Gašper Bregar (38.), ki so poskrbeli za lep ekipni dosežek.

Članice so se na progi pomerile zadnje. Zmagala je Američanka Grayson Murphy, druga je bila Francozinja Elise Poncet, tretja pa Britanka Phillipa Williams. V prvi dvajseterici, na 18. mesto je v cilj pritekla državna prvakinja Ana Čufer. Trenirala je za maraton, kasneje pa so se v reprezentanci odločili, da se zaradi ekipne uvrstitve udeleži discipline gor-dol.

»Iskreno je bila to moja najtežja tekma doslej. Takih menjav ritma res še nikoli nisem doživela. Malo mi je žal, ker nisem imela pravega občutka v nogah navzgor. Tudi prehitro sem začela, ker nisem vajena tako hitrih tekem. To, da sem v dobri formi, sem vedela. Zadnji mesec se nisem udeležila tekmovanj, ker sem se želela optimalno pripraviti na maraton. Potem pa sem zadnjih 14 dni, ko smo se odločili, da grem na kratko zaradi ekipne uvrstitve, začela delati hitrejše treninge. Žal sta bila dva tedna res premalo. Sem se pa na spustu malo "razjezila" in tako prehitela dvanajst tekmic, da sem pritekla na skupno 18. mesto. Uvrstitve sem zelo vesela, vendar mi je res malo žal, da ni bilo še za gor pravega občutka,« je povedala za portal Gorski teki.

Šest mest za njo je cilj pritekla Mojca Koligar, Tina Kozjek je bila 37. Ekipno so zasedle sedmo mesto.

Mladinci in mladinke so se pomerili na 7,6 kilometrski progi z višinsko razliko 475 metrov. Odlično šesto mesto je v dežju osvojila Nuša Mali, kar je njen največji uspeh in odlična popotnica za naprej. Špela Gonza je bila 17.

Med mladinci pa se je najbolje uvrstil Klemen Španring, na 23. mesto, Nejc Uršič je bil 29., Jakob Medved pa 36.

Objavljeno: 16.11.2019