×

TDF: Lopez z napadom do zmage, Roglič v rumenem, Pogačar oblekel še pikčasto majico

Jan in Primož
Jan Polanc opravlja odlično delo za kapetana Tadeja Pogačarja.

Zmago v kraljevski etapi dirke po Franciji je osvojil Kolumbijec Miguel Ángel López (Astana Pro Team), ki je z napadom v zadnjih kilometrih pokazal izjemno moč in na tretjem mestu zmanjšal zaostanek v skupnem seštevku. Za njim je prišel Primož Roglič (Jumbo VIsma), kot tretji pa Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).

Na dirki po Franciji je bila na sporedu kraljevska etapa, ki je Tadeju Pogačarju prinesla novo majico, poleg bele in je sedaj lastnik še pikčaste majice za najboljšega kolesarja na gorskih ciljih.

Etapa je bila najtežja na dirki, dolga 170 km, z dvema vzponoma ekstra kategorije, Col de la Madeline in v zaključku Col de la Loze, dolg 21 km. Ta je bil lani prvič preskušen na dirki Tour de L'Avenir, letos pa so ga umestili na dirko po Franciji. Najstrmejši del je dobra 2 km pred ciljem 2304 metrov visokega vzpona, ko naklon ponekod doseže tudi 25%. Prelaz je sedmi najvišji v Franciji in je poleti namenjen le kolesarjem, povezuje pa Meribel in Courchevel.

V začetku etape je pobegnila močna skupina 21. kolesarjev, a je v ospredju po 30. kilometru ostala peterica Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Richard Carapaz (Ineos), Gorka Izagirre (Astana), Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) and Dan Martin (Israel Start-Up Nation). Kämna je popustil, kasneje na spustu s prelaza Madeleine še Martin.

Tadej Pogačar je na vrhu prelaza Madeleine osvojil 8 točk in prevzel vodstvo v seštevku za pikčasto majico, Benoît Cosnefroy za njim zaostaja za 6 točk.

Odlično delo je opravil tudi Matej Mohorič, ki je bil dolgo časa v ospredju ekipe, a kapetan Mikel Landa ni zmogel tempa na etapi.

Devet kilometrov pred ciljem je v ospredju ostal le še Carapaz, ki si je privozil 45 sekund prednosti pred zasledovalno skupino. V njej je bilo 13 kolesarjev, Primož Roglič s tremi pomočniki, Tadej Pogačar z Davidom de la Cruzom, Adam Yates, Rigoberto Uran, Richie Porte, Lopez.

Tri kilometre in pol pred zaključkom je v ospredju ostala le četverica, napadel je Lopez, a so napad odbili. Čez pol kilometra je četverica ujela Carapaza, pospešil je Kuss, za njim pa je skočil Lopez. Pogačar in Roglič sta nekoliko zaostala, a Lopez si je privozil nekaj sekund prednosti. Kuss se je želel boriti za etapno zmago, a je bil tempo Lopeza premočan. Z neverjetnim pospeškom je napadel Roglič, vendar je bil Lopez močnejši. Roglič ni popuščal, prav tako Pogačar, a v cilj je Roglič jpripeljal z zaostankom 11 sekund, Pogačar pa z zaostankom 26 sekund.

Pogačar za vodilnim Primožem Rogličem v skupnem seštevku zaostaja za 57 sekund, Lopez pa za minuto in 26 sekund.

Objavljeno: 16.09.2020