×

Giro: V predzadnji etapi zmaga Tratnikovega ekipnega kolega, Bernal ostaja vodilni

Giro, 20. etapa

V predzadnji etapi letošnje dirke po Italiji je slavil Damiano Caruso, ki je prišel do druge etapne zmage v karieri. Egan Bernal kljub napadom izzivalcev ostaja v rožnati majici. Pred kolesarji je še zaključni kronometer s ciljem v Milanu.

20. etapa

Še zadnjič so se kolesarji pomerili na gorski etapi, dolgi 164 kilometrov od Verbanie do Valle Spluga, na kateri so morali premagati preko 4200 metrov višinske razlike, obiskali pa so tudi Švico. Po dobrih tridesetih kilometrih dirke je pobegnila deveterica kolesarjev, ki si je privozila skoraj 4 minute in pol prednosti pred glavnino.

Kolesarje so čakali trije kategorizirani vzponi prve kategorije. Prvi je bil 23,7 kilometra dolg Passo San Bernandino s povprečnim naklonom 6,2%, visok 2065 metrov. Sledil je 20 kilometrski spust, nato pa vzpon na 8,9 kilometra dolg prelaz Passo di Splüga na 2115 višinskih metrih in z maksimalnim naklonom 12 odstotkov. Zadnjih deset kilometrov do cilja pa jih je čakal še ciljni vzpon na Alpe Motta na 1727 višinskih metrih.

Ubežniki

Pri spustu s Passo San Bernardina 53 kilometrov pred ciljem se je glavnina razcepila na dva dela. Prednost ubežne skupine je padla, razredčeni vodilni skupini kolesarjev pa sta se pridružila še drugo uvrščeni v skupnem seštevku Damiano Caruso in Pello Bilbao.

30 kilometrov pred ciljem si je peterica kolesarjev v sestavi Damiano Caruso, Romain Bardet, Pello Bilbao, Michael Storer in Felix Grosschartner privozila 50 sekund prednosti pred zasledovalci. Avstrijec tempa ni zmogel in v ospredju je ostala četverica. Prednost Carusa pa ni skrbela nosilca rožnate majice Egana Bernala, ki je bil obkrožen z dvema ekipnima kolegoma na čelu glavnine.

Na zadnjem vzponu 6,5 kilometrov pred ciljem sta pobegnila Damiano Caruso in Romain Bardet, ki sta lovila etapno zmago. Bernal je v skupini, v kateri je bil tudi Simon Yates, za ubežnikoma zaostajal za 28 sekund, prednost pa je še nekoliko naraščala.

Tri kilometre pred ciljem je prednost vodilne dvojice padla na 21 sekund. Daniel Felipe Martínez je opravil odlično delo za Bernala, saj sta se kilometer in pol znebila tekmecev. Odpadla sta Yates in Almeida, dvojica Ineos pa je ujela še Bardeta. Caruzo je bil prehiter in slavil etapno zmago.

Skupni seštevek

Kljub pridobljeni prednosti v današnji etapi Italijan Damiano Caruso (Bahrain Victorius) ostaja na drugem mestu skupno. Tretji je Britanec Simon Yates (Team BikeExchange) in težko bi se v zadnji etapi kaj spremenilo. Kolumbijec Egan Bernal (INEOS Grenadiers) je vodilni in najverjetnejši zmagovalec 104. izvedbe dirke po Italiji.

Objavljeno: 29.05.2021