×

Verstovšek in Rosenstein ubranila naslova evropskih prvakov in 24-urnem oz. 12-urnem kolesarjenju

Verstovšek Stanko in Erik Rosenstein

Ultramaratonski kolesarji so se pomerili v 24 in 12 urnem cestnem maratonu, ki sta za solo kolesarje štela za evropsko prvenstvo WUCA. Izvedena je bila tudi krajša, 6-urna različica. Na trasi se je pomerilo skupaj 53 kolesarjev, naslov evropskih prvakov pa sta ubranila Slovenca Stanko Verstovšek in Erik Rosenstein.

Krožna trasa je bila dolga 11 km, potekala pa je skozi občini Dobrovnik in Turnišče. V petek popoldan so najprej v visokih temperaturah pomerili solo kolesarji in ekipe na najdaljši različici. A vreme kolesarjem ni bilo najbolj naklonjeno. V noči na soboto jih je presenetila močna nevihta, tako da so si nekateri tekmovalci poiskali zavetje, a so jih v dopoldanskih urah ponovno ogreli sončni žarki.

Po prvi uri se je v ospredju zaradi visokega tempa dirke naredila selekcija, saj je povprečna hitrost znašala blizu 43 km/h. Nevihta je hitrost kolesarjev nekoliko znižala, po šestih urah je znašala 41,2 km/h. Po prvi četrtini 24 urne preizkušnje sta bili v ospredju dve ekipi in zmagovalec SLO24ULTRE 2019 Stanko Verstovšek, ki tudi letos ni dopustil presenečenj in je na koncu ubranil naslov evropskega prvaka. Verstovšek je sicer lanskega oktobra postavil tudi svetovni rekord v 24-urnem kolesarjenju na cesti, ko je prevozil 914,02 kilometra, vozil pa je s povprečno hitrostjo 38 km/h. Tokrat je bila hitrost tudi zaradi nekaj urnega deževja nekoliko nižja, v 24 urah in dobrih sedmih minutah pa je prevozil 891 kilometrov.

Verstovšek je postal tudi zmagovalec v kategoriji do 50 let. O razpletu je zapisal:

»V 24 urah smo tekmovalci na evropskem prvenstvu 12 in 24h, slo24ultra 30.-31.07.2021 v Dobrovniku preživeli tako 30 stopinj kot dve res močni plohi oz. naliva, orkanski veter, sam osebno pa še 3 (beri tri) defekte in en lažji padec, kljub temu pa uspel prevoziti 891km in s tem osvojiti tako želeno majico!«

Drugo mesto je osvojil Mitja Kovačič, tretje pa Srb Milovan Bajcetić (Hjaduk). V tej kategoriji je nastopilo šest tekmovalcev, med njimi tudi Boštjan Nemec, ki je v 24-ih urah s Pony kolesom naredil kar 506 kilometrov.

V kategoriji nad 50 let je evropski prvak postal Nemec Peter Scherrer (RADELN UND HELFEN), ki je v 24-ih urah prevozil 770 km, drugi je bil Branko Kovačič (TEAM BRANKO KOVAČIČ) in tretji Sandi Mramor.

Med ženskami se je v 24-urni vožnji preskusila le Italijanka Anna Mei (ASD FIORIN), ki je s povprečno hitrostjo 22,77 km/h prevozila 550 km.

V 24 urnem maratonu pa so se pomerile tudi ekipe, med katerimi je zmagala ekipa VirtuSLOVENIJA Big Strong Guys, ki so jo sestavljali Gregor Omejec, Matjaž Hribljan in Rok Laharnar. Prevozili so 946 km s povprečno hitrostjo 39,32 km/h. Le za las so prehiteli ekipo OCEAN ORCHIDS CYCLING TEAM, ki so jo sestavljali Marko Baloh, Bojan Kučan, Dejan Mašič in Aleš Antolin. Četverica je prevozila enako razdaljo kot zmagovalna ekipa. Tretje mesto je osvojila ekipa Kolesarski Klub Lendava v sestavi Mitja Bensa, Leon Lebar, Damijan Horvat in Miran Kuzma.

Na 12-urnem maratonu je v kategoriji do 50 let naslov evropskega prvaka ubranil Erik Rosenstein (ERIK TEAM), ki je prevozil 473 km s povprečnim časom 38,98 km/h. Na družanih omrežjih je zapisal:

»Sodeloval sem na 12 urni preizkušnji telesa, duha in nepoznane konkurence. Začetek je bil počasen, zato sem se pri cca. 210 km odločil za samostojno vožnjo s pobegom. Hvala Verstovšek Stanko za odlično sodelovanje. Sledilo je nevihtno neurje, ampak se nisem dal. Organizatorji so super skrbeli za mojo varnost na cesti! Po prevoženih cca. 330 km solo vožnje sem ujel konkurenco za en krog, katera razlika se je na koncu še povečala. Končna prevožena razdalja 473 km v 12 urah. Vesel in ponosen, da sem ponovno oblekel majico evropskega prvaka.«

Drugi je bil Nemec Florian Schütte (DDMC SOLLING E.V.), tretji pa Boštjan Horvat (OCEAN ORCHIDS CYCLING TEAM).

Na 12-urni preizkušnji sta nastopili tudi dve ženski predstavnici. Zmagala je Španka Ziortza Villa (CICLOS GORLIZ), ki je prevozila 418 km, druga pa je bila Darja Horvat (OCEAN ORCHIDS CYCLING TEAM).

Šest urna preizkušnja sicer ni štela za evropsko prvenstvo, se pa je na njej pomerilo največ tekmovalcev. V kategoriji do 50 let je zmago osvojil član ekipe Adria Mobil Žiga Horvat, ki je prevozil 242 km s povprečno hitrostjo 39,85 km/h. Drugi je bil Tadej Blatnik in tretji Avstrijec Eduard Fuchs.

Med ženskimi predstavnicami sta se v kategoriji do 50 let pomerili dve tekmovalki. Zmagala je Mateja Rems, ki je prevozila 198 km, druga je bila Petra Grmek Green s prevoženimi 165 km.

V kategoriji nad 50 let je v šestih urah najboljši rezultat osvojil David Budimir, ki je vozil skupaj z Horvatom in prav tako prevozil 242 km. Drugo mesto je osvojil Boris Hakl (TRIATLONSKI KLUB LJUBLJANA) in tretje Igor Krajnc.

Objavljeno: 01.08.2021