×

Matevž Govekar najboljši Slovenec na VN slovenske Istre, zmaga Avstrijca

Daniel Auer

V finalnem šprintu osme izvedbe mednarodne Velike nagrade slovenske Istre je bil najmočnejši Avstrijec Daniel Auer (WSA KTM Graz p/b Leomo), ki je nasledil lanskega zmagovalca Italijana Mirca Maestra.

»Na zadnjih krogih je bilo veliko napadov, potem so se odpeljali trije. Želel sem se jim pridružit, a so me ujeli. Zdelo se mi je, da nimam več moči za sprint, vendar sem pred spustom ponovno poskusil in skoraj padel. Nisem pričakoval, da bom uspel priti do cilja, a mi je uspelo in sem zelo zadovoljen,« je v cilju povedal zmagovalec dirke, ki je letos že osvojil Trofej Umag.

Matevž Govekar

Dvakrat sta dirko osvojila Slovenca, leta 2016 Jure Golčer in 2019 Marko Kump (oba Adria Mobil). Letos je bil izmed Slovencev najhitrejši Matevž Govekar (TIROL KTM Cycling Team) na petem mestu. Z ekipo so bili z dirko zadovoljni, kljub temu, da so dirkali na zmago, a se jim je ta izmuznila.

»Dirka je bila po moji oceni zelo težka. Na zadnjem velikem krogu se je naredila kar velika selekcija in z ekipo smo malenkost narekovali tempo, ko se je beg ulovil. Na koncu so bili mali krogi zelo kaotični. Super je bilo, da je Felix (Engelhardt) bežal in upali smo, da beg pride do konca. Na koncu smo jih ulovili in vedel sem, da moram šprintat. Sem pa naredil majhno napako, na vrhu malega kroga sem bil kar zadaj, zato sem moral pridobivati mesta. Auer je šel iz zadnjega večjega ovinka naprej, v šprintu pa je bilo kaotično z vetrom v hrbet. Ni se odprla nobena linija, da bi lahko šprintal, zato sem kar nekajkrat spremenil smer. Na koncu sem bil tretji v šprintu iz grupe. Še vedno je bila dobra dirka, ekipno pa smo sploh zadovoljni.«

Drugi najboljši Slovenec je bil član Adrie Mobila Tilen Finkšt na 9. mestu.

VN Slovenske Istre

Start in cilj 156,5 km dolge dirke, ki je bila prvič organizirana leta 2014, sta bila že tradicionalno v Izoli. Kolesarji so prevozili štiri kroge iz Izole čez Barede, kjer jih je čakal gorski cilj in čez Gažon, Dragonjo, Sečovlje, Lucijo in Belvedere. V zaključku so odvozili še tri 4,3 km dolge kroge po Izoli.

Na dirki je nastopilo 25 ekip, izmed slovenskih ekipe Adria Mobil, Cycling Team Kranj, Ljubljana Gusto Santic, KK Bled, KK Gorje in mebloJOGI Pro-concrete, v tujih ekipah so nastopili Matevž Govekar, Jaka Primožič (Hrinkow Advarics Cycleang) in Gregor Matija Černe (Meridiana Kamen).

Potek dirke

Kmalu po začetku dirke se je po nekaj napadih oblikovala ubežna četverica, v kateri ni bilo Slovencev. Eden izmed kolesarjev je hitro odpadel in trojica si je v nadaljevanju privozila preko dveh minut prednosti. Pričakovano je prednost ubežnikov kopnela in jih v zadnjem krogu združila v razredćeni glavnini. Tempo sta diktirali ekipi Adria Mobil in Tirol KTM Cycling Team z Matevžem Govekarjem.

Kljub pobegom na zadnjih treh krogih so bili vsi ubežniki tik pred zaključkom dirke ujeti. Z napadom je poskusil in uspel Daniel Auer, ki je leta 2018 že stal na drugi stopnički in je tudi tokrat veljal za enega od favoritov. Drugi je bil Britanec Oliver Stockwell in tretji Italijan Nicolo Buratti (Cycling Team Friuli ASD).