×

Dirka po Baskiji: Roglič izgubil rumeno majico, vodilni Evenepoel

Carlos Rodriguez

Peto etapo Dirke po Baskiji je v deževnem zaključku osvojil 21-letni Španec Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers) kot zadnji izmed ubežnikov, ki ga zasledovalna skupina ni ujela in prišel do prve profesionalne zmage. Primož Roglič (Jumbo Visma) je zamudil napad 22-letnega Belgijca in vodstvo v skupnem seštevku predal Remcu Evenepoelu (Quick-Step Alpha Vinyl Team).

Primož Roglič je skupno na osmem mestu z minuto in petimi sekundami zaostanka za Evenepoelom. V etapi je ostal tudi brez pomočnika, saj je bil Nizozemec Milan Vader vpleten v padec nekaj kolesarjev, ki se je zanj končal z odstopom.

5. etapa

Pričakovano je bila peta etapa Dirke po Baskiji zahtevna, dolga je bila 163,8 km s skupaj premaganimi 3.485 višinskimi metri.

Kolesarji so etapo pričeli v Zamudiu in se pomerili na petih kategoriziranih vzponih, od katerih sta bila dva druge in trije tretje kategorije. Prvi devet kilometrov dolg vzpon Paresi s 3,4 odstotnim povprečnim naklonom jih je čakal že po dvajsetih kilometrih vožnje, drugi Bedanora, dolg dobra dva kilometra s 7,1 odstotnim povprečnim naklonom po prevoženih 66 kilometrih. Na Paresi se je prvi povzpel Jan Polanc (UAE Team Emirates) in se z osvojenimi točkami pomaknil na drugo mesto v skupni razvrstitvi gorskih ciljev.

Sledila sta 2,6 kilometra dolg Gontzagaraigana s 6,5 odstotnim povprečnim naklonom in 3,3 kilometra dolg vzpon na Trabakua s 7,1 odstotnim naklonom in po 150 kilometrih etape 6,7 kilometrov dolg vzpon na Karabieto s 5,6 odstotnim povprečnim naklonom.

Na koncu jih je čakal težek strm zaključek etape v Mallabii. Zaključna strmina je sicer kratka, dolga 600 metrov s povprečnim naklonom 10,5 odstotkov, a na najstrmejšem delu doseže tudi 16 odstotkov.

Razplet etape

Po nekaj poskusih pobega je le ta po šestdesetih kilometrih etape uspel sedmerici, med katerimi kot zadnja ubežnika vztrajala Marc Soler (UAE Team Emirates) in Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers). Slednji je po trdem delu 14 km pred ciljem pobegnil rojaku in osvojil etapno zmago.

Boj za rumeno majico

16 kilometrov pred ciljem je napadel Remco Evenepoel, ki mu je sledila skupina šestih kolesarjev, ki si je privozila nekaj sekund prednosti. Roglič je bil v ozadju skupine, zato se pobegu ni uspel pridružiti, zraven pa je bil Jonas Vingegaard

Ineos Grenadiers je osvojila dvojno zmago, drugi je v cilj prišel Daniel Felipe Martínez, tretji pa Evenepoel, ki je prevzel skupno zmago.

Roglič je v cilj prišel na 19. mestu, Polanc na 20. in Domen Novak (Bagrain Victorius) na 28. mestu.

Objavljeno: 08.04.2022