×

Borbeni Matej Mohorič peti, junak severnega pekla Dylan van Baarle

Matej Mohorič

Na severnem peklu, 119. izvedbi dirke Pariz-Roubaix, se je po zahtevnih 257,2 kilometrih med večne zmagovalce vpisal 29-letni Nizozemec Dylan van Baarle (INEOS Grenadiers) in nasledil Italijana Sonnyja Colbrellija. Matej Mohorič (Bahrain Victorius) je po dolgem begu v šprintu četverice osvojil peto mesto, kar je najboljši slovenski rezultat na severnem peklu.

Drugi je bil Belgijec Wout van Aert (Jumbo Visma), tretji Švicar Stefan Küng (Groupama – FDJ), četrti pa Tom Devriendt (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux).

Na dirki je bil tudi Luka Mezgec (Team BikeExchange - Jayco), ki dirke ni končal.

Spektakularna enodnevna dirka, ki sodi med pet kolesarskih spomenikov, je pričakovano postregla z razburljivo in napeto dinamiko skozi celotno traso. Kolesarje je čakalo skupno 55 kilometrov odsekov kock, dirko pa je dodatno razgibal bočni veter, zaradi katerega so se kmalu oblikovali ešaloni. Ti so poskrbeli za formiranje manjših skupin, ki so se raztegnile po trasi dirke.

Matej Mohorič z napadom 110 km pred ciljem

Dolgo časa je bil v pobegu Matej Mohorič, ki je 110 kilometrov pred ciljem sprožil pobeg. Z njim sta ostala Tom Devriendt in Laurent Pichon, vendar jih je lovila osmerica, v kateri so bili tudi Mathieu van der Poel, Filippo Ganna, Stefan Küng, Yves Lampert in Wout van Aert.

Belgijski favorit je zaradi predrte pnevmatike nekoliko zaostal in porabil kar nekaj energije, da je ujel zasledovalno skupino. 37 kilometrov pred ciljem je predrta pnevmatika ustavila tudi Mateja Mohoriča, ki se je pridružil skupini favoritov.

V vodstvu je ostal Tom Devriendt, ki je imel 33 kilometrov pred ciljem 25 sekund prednosti pred zasledovalci. Jasno je bilo, da njegov beg ne bo uspešen.

Trideset kilometrov pred ciljem je napadel Lampaert, pridružil se mu je Mohorič in skupaj sta ujela Devriendta, vendar tudi zasledovalci niso ostali daleč. Do vodilne trojice se je uspel prebiti Dylan van Baarle, prav tako močan kolesar, ki je pustil, da je tempo diktiral Mohorič. Nato je dobrih 18 kilometrov pred ciljem pospešil van Baarle, ki si je priboril nekaj sekund prednosti pred Mohoričem in Lampaertom.

V zasledovalni skupini je odpadel van der Poel, med zasledovalci se nista predala van Aert in Küng. Van Baarle je prednost do cilja povečeval. Mohorič in Lampaert sta deset kilometrov do cilja za njim zaostajala za 40 sekund, dobrih šest kilometrov pred ciljem pa je zaradi navijača Lampaert grdo padel.

Mohoriča je ujela zasledovalna skupina z van Aertom in v cilju so se pomerili za drugo mesto.

Ženska različica dirke

V ženski različici, ki se je odvila dan prej, je zmagala italijanska prvakinja Elisa Longo Borghini (Trek – Segafredo). Slovenska kolesarka Eugenia Bujak (UAE Team ADQ) je zaradi menjave zračnice zamudila napade v glavnini in v cilj prišla na 66. mestu.

Objavljeno: 17.04.2022