×

Kopše ponovil lansko zmago na Maratonu Franji

Maraton Franja

Nedeljska že 35. izvedba Maratona Franje se je končala brez kapljice dežja. Ali je k temu pomagal obredni ples, ki so ga odplesali kolesarji, s katerimi smo klepetali pred startom ali so bile uslišane želje organizatorjev, ne vemo, je pa slaba vremenska napoved verjetno odvrnila nekaj tistih manj pripravljenih kolesarjev, zato rekordne udeležbe ni bilo.

Daljšo razdaljo je odvozilo 1100 kolesarjev in kolesark, krajšo pa 1260.

Zmagovalec 156-kilometrske razdalje je postal Igor Kopše s časom 3:23.37, na mali Franji dolžine 97 kilometrov pa je zmaga odšla v Italijo, najhitrejši je bil Andrea Martinelli.

Na drugem mestu je v cilj prišel nekdanji profesionalni kolesar Matic Strgar, ki pa je nastopil pod drugim imenom in bil diskvalificiran. Tako je na drugo stopničko stopil ruski kolesar Petr Ukhov, tretje mesto pa je osvojil Gregor Sikošek.

»Danes sem z zmago končal prvi del sezone. Za sedem dni bom dal kolo na stranski tir, ne želim ga niti videt. Potem bom ponovno začel s krajšimi treningi, po pol ure na dan in tempo treningov stopnjeval. Na letni ravni naredim do 14,5 ur tedensko, kar pomeni več ur treninga v glavni sezoni in manj ur treninga pozimi. Za vse uspehe gre zahvala tudi ženi in mojim ter ženinim staršem, ki pomagajo pri dnevni rutini.

Danes so bili zelo dobri pogoji za dirkanje. Želel sem sicer dež, da bi bili zelo težki pogoji, vendar pa me je v Ljubljani pričakalo sonce. Temperature so bile odlične 20-25 stopinj, rahlo soparno z relativno malo vetra, ki pa mi ni prišel do živega. Do Kladja sem bil varno v zaveterju, ves čas pa sem bil spredaj. Po Kladju pa sem dal vse od sebe, ostala sva dva in ujela skupino pred nama. Ujel sem ubežnike, med njimi klubskega kolega Mateja Kravosa, ki mi je zelo pomagal in se žrtvoval za mojo zmago. Kasneje sva ujela še Mateja Lovšeta, vedeli smo, da nima več možnosti za zmago in naredila sta vse, da sta mene varno pripeljala do cilja. Tempo sta lepo stopnjevala, da nas tudi zasledovalci niso uspeli ujeti.« je povedal Kopše.

Med ženskami, ki so se pomerile na dolgi razdalji, je bila najhitrejša Italijanka Barbara Lancioni, druga je bila Slovenka Tina Brelih, tretje mesto pa je osvojila Italijanka Enrica Furlan.

»Bilo je super. Veseli smo, da je vreme zdržalo. Iz Kladja je letelo, v klanec malo manj,« pa se je pošalila Ajda Opeka, ki je prav tako stala na zmagovalnem odru.

Zmagovalec krajše razdalje je postal Italijan Andrea Martinelli, drugi je bil Miha Alič in tretji Matic Plaznik. Med dekleti je slavila kolesarka iz Slovaške  Livia Hanesova, na drugo in tretje mesto pa sta se uvrstili slovenski kolesarki Tamara Grm in Zala Praprotnik.

»Proga je bila odlična, izognili smo se dežju. Skupina, s katero sem vozila je bila super. Z rezultatom sem zadovoljna. Od starta do cilja nisem videla nobenega padca in sedaj gremo na zasluženo kosilo.« nam je po koncu maratona zaupala zmagovalka v svoji kategoriji Dunja Kerpan.