×

Na NY maratonu zmagala Eritrejec in Kenijka

NY maraton osvojila Eritrejec in Kenijec

Maraton v New Yorku je eden največjih na svetu. Organizirajo ga od leta 1970 že tradicionalno prvi vikend v novembru in vsako leto se tja poda tudi nekaj Slovencev.

Letos so se preko luže podali tudi gorski tekač Franci Teraž, tekača Boštjan Švab, Miro Savič, nekdanji profesionalni kolesar Martin Derganc in nekaj drugih tekačev, ki so si priborili štartno številko prestižnega maratona.

Na prvem maratonu v Velikem jabolku je teklo 127 tekačev, zaključilo pa ga je le 55. Štartnina je znašala 1 dolar. Letos je na štartni črti v Staten Islandu stalo 50 tisoč tekačev in tekačic, ki so tekli ob zvokih Franka Sinatre, gospela in številnih drugih glasbenih zvrsti ter ob zvokih bučnih navijačev z vsega sveta. Kakšni so občutki na cilju v Centralnem parku, vedo le tisti, ki so se z maratonom že spopadli.

Zmago v moški konkurenci je osvojil Eritrejec Ghirmay Ghebreslassie, ki je maraton pretekel s časom 02:07:51. To je 28 sekund hitreje kot je rekord Ljubljanskega maratona iz leta 2015, ki ga je postavil Etiopijec Limenih Getachew, a 9 sekund počasneje od rekorda proge.

Med ženskami si je že tretjo zaporedno zmago pritekla Kenijka Mary Keitany, ki je bila daleč pred konkurenco. Maraton je osvojila s časom 02:24:26, kar je bilo več kot tri minute in pol pred drugouvrščeno Američanko.