×

Roglič drastično zmanjšal zaostanek, Španec po pobegu do zmage, Pogačar v beli majici

Roglič

V peti etapi dirke po Španiji se je začelo zares. V ospredje so prišli kolesarji, ki se bodo borili za končno zmago. Ciljno črto je na vzponu Javalambre prvi prevozil eden izmed ubežnikov Angel Madrazo (Burgos-BH). Primož Roglič (Jumbo Visma) je v cilj prišel na šestem mestu, le mesto za njim pa je ciljno črto prečkal Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).

Prva gorska etapa je bila dolga 170,7 kilometrov, končala pa se je na 11 kilometrov dolgem vzponu prve kategorije, na 1.950 metrov visokem Javalambreju. Povprečni naklon je 7,8%, ponekod pa doseže tudi 16%, najtežjih pa je bilo zadnjih pet kilometrov, ko so kolesarji premagali okoli 600 metrov višinske razlike.

Kmalu po začetku etape sta pobegnila dva kolesarja ekipe Burgos-BH, nosilec pikčaste majice Angel Madrazo in Jetse Bol, ki se jima je kasneje pridružil še José Herrada (Cofidis).

Ekipa Team Sunweb je z vodilnim v skupnem seštevku Ircem Nicolasom Rochem ostala v glavnini in pustila ubežnikom, da so si privozili preko deset minut prednosti. Pred drugim 4,8 kilometrov dolgim vzponom s povprečnim naklonom 5,7% tretje kategorije na Alto Fuente de Rubielos je glavnina nekoliko pospešila, a do zadnjega vzpona se prednost ni veliko zmanjšala.

Dobrih šest kilometrov pred ciljem je iz vodilne skupine odpadel Madrazo, ki je v zadnjem kilometru ponovno ujel tekmeca in v zadnjih metrih z neverjetno eksplozivno vožnjo prišel do etapne zmage.

V zasledovalni skupini je napadel Alejandro Valverde (Movistar Team), na napad je odgovoril Roglič, močnejši je bil le Miguel Ángel López (Astana Pro Team), ki si je privozil nekaj prednosti in postal novi vodilni. 14 sekund za njim zaostaja Primož Roglič, tretji pa je Nairo Quintana (Movistar) s 23 sekundami zaostanka, ki je v cilj pete etape prišel na 8. mestu z zaostankom minuto in 41 sekund.

Pogačar je skupno že v prvi deseterici, z zaostankom 1:49 minute je na devetem mestu, je pa oblekel tudi majico najboljšega mladega kolesarja, ki si jo lasti sicer Lopez, a je ta v rdečem.

Luka Pibernik je v cilj prišel na 94. mestu, Domen Novak na 128. mestu in Luka Mezgec na 162. mestu.

V glavnini je med etapo prišlo do kar nekaj padcev, na tleh se je znašel tudi Rigoberto Uran (EF Education First), dirko pa je zapustil Gregor Muhlberger (Bora-Hansgrohe), ki je tretji kolesar, ki se je poslovil z Vuelte.