×

TDF: Neverjetno, v Franciji do dvojne slovenske zmage

rOGLIČ, pOGAČAR

V četrti etapi, ki se je končala s ciljem na klanec, je bil najmočnejši Primož Roglič, takoj za njim je cilj prišel Tadej Pogačar, ki je oblekel tudi belo majico. Julian Alaphilippe ostaja v rumenem.

Neverjeten dan za slovensko kolesarstvo, na stopničke sta se povzpela dva najboljša slovenska kolesarja. Roglič je napadel zadnjih sto metrov pred ciljem in pokazal, da je v odlični formi. Pogačar se je brez težav priključil šprintu in v cilj prišel z nasmehom. Postal je tudi najmlajši nosilec bele majice.

Etapa s startom v Sisteronu je bila dolga 160,5 kilometra s štirimi kategoriziranimi vzponi. Pričakovanja, da se bo zmaga odločila na zadnjem vzponu s ciljem na Orcieres Merlettu na višini 1825 metrov, so se uresničila.  Zaključni vzpon je dolg 7,1 kilometra s povprečnim naklonom 6,7 %, tokrat pa so ga kolesarji od leta 1971 osvojili četrtič.

Nils Politt in Krists Neilands (Israel Start-Up Nation), Mathieu Burgaudeau (Total Direct Energie), Alexis Vuillermoz (AG2R-La Mondiale), Tiesj Benoot (Sunweb) in Quentin Pacher (B&B Hotels-Vital Concept) je bila šesterica, ki je šla v beg takoj na začetku etape.  Privozili so si tri minute prednosti. Politt je večkrat poskusil s pobegi, a niso bili uspešni.

25 km pred ciljem je Benoot precenil ovinek na spustu in padel čez zaščitno ograjo. Razen menjave kolesa na srečo ni bilo hujšega.

V ozadju je glavnina sodelovala in se bližali ubežnikom, od katerih so stali v ospredju še štirje. Dobrih sedem kilometrov pred ciljem je bilo konec bega tudi za Neilandsa, ki je vztrajal najdlje in si priboril naziv najbolj borbenega kolesarja.

Štiri kilometre in pol pred ciljem je napadel Pierre Rolland, Jan Polanc pa je dvignil tempo glavnine v lovu za ubežnikom. Ekipa Jumbo Visma se je nekoliko razbila, a se ponovno sestavila in prevzela nadzor vodilne skupine.

V ospredju so bili vsi najboljši kolesarji, tudi nosilec rumene majice in razpletlo se je nad pričakovanji.

Jan Polanc je etapo končal na 61. mestu, Matej Mohorič je bil 94., Luka Mezgec pa 131.

V skupnem seštevku je Roglič trenutno tretji z zaostankom 7 sekund za vodilnim Alaphilippom, Pogačar pa na 4. mestu zaostaja za 11 sekund. Drugi je Adam Yates (Mitchelton-Scott).

Polanc je skupno 59., Mohorič 97. in Mezgec 137.