×

TDF: Slovenca pišeta zgodovino, dvojna slovenska zmaga

Tadej Pogačar

Na nedeljski drugi etapi v Pirinejih oz. deveti na dirki po Franciji se je za slovensko dvojico Roglič - Pogačar razpletlo sanjsko. Primož Roglič je oblekel rumeno majico, Tadej Pogačar pa je v šprintu prišel do etapne zmage in se počasi vzpenja proti stopničkam. Trenutno je na 7. mestu.

»To je res noro. Po tako napornem dnevu zmagati etapo je neverjetno. Hvala ekipnim kolegom, saj so naredili dobro delo. Zelo sem srečen," je v cilju povedal Pogačar.

Švicar Marc Hirschi (Team Sunweb), svetovni prvak v kategoriji do 23 let leta 2018 v Innsbrucku, je bil na dobri poti k etapni zmagi, saj je bil v begu več kot 90 kilometrov, a je moral na koncu priznati premoč zasledovalne četverice s slovenskima favoritoma in Lando ter Bernalom. Etapo je končal na tretjem mestu.

Cilj v Larunsu je bil že dve leti nazaj za Primoža Rogliča zmagovalen, saj je osvojil 19. etapo. Tokrat je v cilj prišel drugi, a kot prvi Slovenec v zgodovini oblekel rumeno majico.

Deveta etapa je bila dolga 153 km, kolesarje pa je čakalo pet kategoriziranih vzponov. Odločilen je bil zaključni vzpon na Col de Marie Blanque pred 18 kilometrov dolgim spustom v cilj.

Pogačar je z napadom na zaključni vzpon razbil skupino, v kateri je bil tudi Adam Yates, ki pa ni uspel slediti močnemu tempu v ospredju. Na vrhu prelaza sta se v lovu za bonifikacijske sekunde zapletla Roglič in Pogačar, a se je na koncu dobro razpletlo. Roglič pa je povedal, da se je za napako Pogačarju tudi opravičil. Hirschi, ki je postal najbolj bojeviti kolesar, je bil tri kilometre pred ciljem ujet.

Z zmago je Pogačar postal najmlajši kolesar z etapno zmago po 19-ih letih.

Na drugem mestu skupno je Egan Bernal, ki za Rogličem zaostaja za 21 sekund, tretji pa je trenutno z zaostankom 28 sekund Guillaume Martin (Cofidis, Solutions Crédits). Tadej Pogačar na 7. mestu zaostaja za 44 sekund.

Objavljeno: 06.09.2020