×

Dirka ZAE: Kool premočna za evropsko prvakinjo, na dirki tudi Slovenki

UAE Tour Women

Na prvi izvedbi etapne dirke ženske svetovne serije UAE Tour v Združenih arabskih emiratih je zmago osvojila Nizozemka Charlotte Kool (DSM). Letošnjo sezono v ZAE pričenja Urška Žigart (Jayco AlUla), ki je etapo končala na 79. mestu s 25 sekundami zaostanka, Eugenia Bujak (UAE ADQ) je po odličnem začetku sezone v španski Almerii v cilj prišla v času zmagovalke na 63. mestu.

Dirko, ki je za kolesarke organizirana prvič, sestavljajo štiri etape v skupni dolžini 468 kilometrov. Poleg treh ravninskih se bodo v tretji etapi pomerile na odločilnem vzponu za skupno razvrstitev na Jebel Hafeet, kjer se priložnost za vrhunsko predstavo obeta tudi Urški Žigart.

Prva etapa od Port Rashida do dubajskega pristanišča je bila dolga 109 kilometrov. Kolesarke je na določenih odsekih oviral bočni veter, prišlo je tudi do nekaj padcev. Zadnja dva sta se zgodila v zaključnih štirih kilometrih in nekoliko razredčila prvo skupino.

V zaključku so se pričakovano za zmago pomerile šprinterke, med katerimi je bila najmočnejša 23-letna Nizozemka Charlotte Kool, ki je oblekla majico vodilne. Drugo mesto je osvojila njena rojakinja Lorena Wiebes (SD Worx), ki je bila vpletena tudi v enega od padcev. Evropska prvakinja je bila sicer favoritka današnje etape, a nekdanji sotekmovalki ni bila kos. Tretja je bila članica UAE ADQ Italijanka Chiara Consonni.

Moška izvedba dirke je na sporedu od 20. februarja, a presenetljivo na njej dvakratne zmage ne bo branil Tadej Pogačar. 13. februarja se bo pomeril na enodnevni klasiki Jaen Paraiso v Španiji, nato bo nastopil na Dirki po Andaluziji.

Objavljeno: 09.02.2023