×

Na VN Nove Gorice in Vipavske doline zmaga Čeha Toupalika, Tilen Finkšt tretji

Zmaga VN Nove Gorice

Druga izvedba dirke Velike nagrade Nove Gorice in Vipavske doline se je končala z zmago 26-letnega Čeha Adama Toupalika (Elkov Kasper), ki je napadel na vrhu zadnjega vzpona in si privozil ključno prednost pred zasledovalci. Tako je nasledil Hrvata Frana Miholjevića, ki letos že nastopa v ekipi svetovne serije. Najboljši Slovenec Tilen Finkšt (Adria Mobil) je osvojil tretje mesto.

»Grupa se je razbila, par nas je prišlo spredaj. Zmagovalec je skočil na začetku ravnine, mi smo se udarili za drugo in tretje mesto. Če bi bilo več sodelovanja med nami, bi mogoče Toupalika lahko ujeli, je pa dober kolesar, kar je pokazal že v Umagu,« je po dirki povedal Finkšt.

Na dirki UCI kategorije 1.2 se je pomerilo 170 kolesarjev iz 29 ekip, med njimi pet slovenskih: Adria Mobil, Ljubljana Gusto Santic, Cycling team Kranj, Ribno Alpine Resort Bled in Meblo Jogi Pro-Concrete, v dresih tujih ekip pa so nastopili še Jaka Špoljar (Tirol KTM Cycling Team), Jaka Primožič (Hrinkow Advarics Cycleang) in Leon Šarc (Santic Wibatech).

VN Vipavske in Nove Gorice

Trasa enaka lanski

Razgibana trasa dirke kategorije UCI 1.2 je kolesarje popeljala po 155,6 kilometrski trasi s startom in ciljem v Novi Gorici. Pomerili so se na treh gorskih ciljih na Preserju in dveh letečih ciljih na Dornberku. Pet krogov so odpeljali po krajih Selo-Vrtovin-Potoče-Preserje-Branik-Dornberk-Zalošče-Batuje-Selo do Nove Gorice, kjer so jih pred končnim ciljem čakali še štirje šestkilometrski krogi z dvema strmima krajšima vzponoma.

Beg trojice in razplet

Po polovici dirke je bila v begu trojica kolesarjev Matthew King (XSpeed United Continental), Slovenec Gregor Matija Černe (mebloJOGI Pro-concrete) in Italijan Alex Tolio (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè). Član domače ekipe je 25 kilometrov pred ciljem zaostal, a tudi oba vodilna kolesarja sta zgubljala prednost. Najdlje je vztrajal Tolio, ki ga je neuspešno poskušala ujeti zasledovalna skupina, v kateri je bil tudi Kristijan Koren (Adria Mobil). Glavnina jih je z diktiranjem tempa ekipe Elkov – Kasper ujela. Italijan David De Cassano (Cycling Team Friuli ASD) je prav tako neuspešno poskušal priti do rojaka. Glavnina je z dvigom tempa na vrhu zadnjega klanca pogoltnila ubežnika, priložnost pa je izkoristil Čeh Adam Toupalik, ki je na ravnini pobegnil. Manjša skupina ga je do cilja poskušala ujeti, a je bil po zmagi na Trofej Umag ponovno najmočnejši. Čeh je sicer odlično začel sezono, v hrvaški Istri je iztržil tudi drugo mesto na dirki Trofej Poreč in skupno drugo mesto na etapni dirki Istrska pomlad.

V nedeljo sledi tradicionalna VN Adrie Mobil - enodnevna dirka v Novem mestu.

Objavljeno: 23.03.2023