×

E3 Saxo Bank: Belgijec do druge zmage, Pogačar tretji

Pogi

Na enodnevni belgijski klasiki E3 Saxo Bank, imenovani tudi Mala Flandrija, je drugič zapored zmagal Wout van Aert. V zaključku je bil močnejši od večnega rivala Mathieuja van der Poela in Tadeja Pogačarja. Na dirki so poleg Pogačarja nastopili še trije Slovenci, Matej Mohorič, Matevž Govekar (oba Bahrain-Victorious) in Luka Mezgec (Jayco Alula).

Matej Mohorič je po lanskem 4. mestu tokrat osvojil 7. mesto. Luka Mezgec je dirko končal na 73. mestu, Matevž Govekar je svojo prvo udeležbo na dirki zaključil na 98. mestu.

Mokre ceste in veter so dodatno otežile 204,1 kilometrov dolgo klasiko s tlakovanimi odseki, ki predstavlja generalko za Dirko po Flandriji. Napadi med favoriti so se pričeli po 120 kilometrih dirke, ko sta pospešila Mathieu van der Poel in Julian Alaphilippe, sledil jima je lanski zmagovalec Wout Van Aert. Tega ni dopustil Pogačar, z dvigom tempa je bila trojica kmalu ujeta. Močan veter je na zahtevnejšem delu trase razredčil glavnino, nastalo je več manjših skupin. V vodilni je ostalo šest najboljših, Tadej Pogačar, Matej Mohorič, Van Der Poel, Wout Van Aert, Sören Kragh Andersen in Nathan Van Hooydonck.

Pogačar poletel na tlakovanih odsekih 40 km pred ciljem

Tadej Pogačar je na tlakovanih odsekih ponovno navil tempo in poskrbel, da sta mu lahko sledila le van der Poel in Van Aert. Že pred dirko je povedal:

»Prvič sem na dirki E3, kar bo nova izkušnja in novo doživetje. Zelo sem navdušen. Vzdušje tukaj v Belgiji v času klasik je nekaj posebnega in strast, ki jo imajo tukajšnji ljudje do kolesarstva, je res čudovita. Že od lani imam na to obdobje sezone krasne spomine in sem lačen ponovnega dirkanja tu.«

Trojica je v desetih kilometrih pridobila minuto prednosti pred zasledovalno skupino, v kateri je bil tudi Matej Mohorič. Sestavljala sta jo še dva kolesarja Movistarja Matteo Jorgenson in Garcia Cortina ter Stefan Küng (Groupama – FDJ).

Zaključni sprint

3,4 km pred ciljem se je Pogačar z napadom poskusil otresti tekmecev, a van der Poel ni Van Aert sta odreagirala. Ponovno je poskusil 1,3 km pred ciljem, prav tako neuspešno. V zaključnem sprintu je moral priznati premoč tekmecev.

Objavljeno: 24.03.2023