×

Dirka po Flandriji: Dan, ki ga ne bom pozabil

Pogi

Drugi kolesarski spomenik letošnjega leta, 107. izvedba Dirke po Flandriji, se je za Tadeja Pogačarja končala kot je načrtoval - z zmago. To je dosegel s pobegom 18 kilometrov pred ciljem, ko je stik z njim izgubil lanski zmagovalec, ki je dirko osvojil dvakrat, Mathieu van der Poel. Na dirki so bili trije Slovenci, poleg Pogačarja tudi Matej Mohorič, ki je bil v krogu širših favoritov, a je bil pred Kanariebergom vpleten v padec, v vlogi pomočnika pa je dirkal Luka Mezgec.

»Dan, ki ga ne bom pozabil. Vedel sem, da moram na Kwaremont iti solo, dal sem vse od sebe, na zadnjem klancu sem skoraj pregorel. Vedel sem, da bo težko, a to je bil edini način, da zmagam. Kwaremont mi je res najbolj ustrezal, saj prideš na klanec z veliko hitrostjo, potem odloča le še čista moč,« je v cilju povedal Pogačar.

Drugo mesto je osvojil Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), tretje je v šprintu zasledovalne skupine osvojil Mads Pedersen (Trek – Segafredo), ki je bil močnejši Wout van Aerta (Jumbo-Visma).

Zahteven spomenik je sestavljalo 19 vzponov, pri čemer jih je kar 12 tlakovanih s kockami, poleg tega pa je na 273 kilometrski dirki tudi šest tlakovanih ravninskih odsekov.

Zaključek

Ko je že kazalo, da se bo moral za zmago pomeriti z Nizozemcem Van der Poelom in Belgijcem Van Aertom, je najprej popustil Belgijec, na zadnjem vzponu na Oude Kwaremont pa Pogačarjevega tempa ni zmogel niti svetovni prvak v cilkokrosu van der Poel. Pogačar je ulovil do tedaj vodilnega Pedersena in začel povečevati prednost pred zasledovalci. Van der Poel ga je poskušal ujeti, a je moral priznati premoč prvega kolesarja sveta. V cilj je prišel 16 sekund za Pogačarjem.

Padec Mohoriča

Matej Mohorič tudi tokrat ni imel sreče. 70 kilometrov pred ciljem ga je podrl Biniam Girmay, zato je na tleh počakal na pomoč.

Objavljeno: 02.04.2023