×

Giro: Roglič skupno drugi, zmaga italijanskega državnega prvaka

Primož Roglič in Geraint Thomas

V osemnajsti etapi Dirke po Italiji je zmagal italijanski državni prvak Filippo Zana (Jayco AlUla), ki je v ciljnem šprintu ugnal Thibauta Pinota (Groupama - FDJ). Francoz ni skrival razočaranja. V zaključku je Primož Roglič (Jumbo-Visma) močno navijal tempo, a mu je Britanec Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) brez težav sledil. Portugalec Joao Almeida (UAE Emirates) tokrat ni imel dovolj moči in je v skupnem seštevku zdrsnil na tretje mesto. Za Rogličem zaostaja 10 sekund.

Le še tri etape nas ločijo do razglasitve končnega zmagovalca letošnje Dirke po Italiji, ki bo s strani Slovencev najbolj množično obiskana v soboto, ko kolesarje čaka zadnji kronometer s ciljem na Sv. Višarjah. Tudi danes je bilo na trasi veliko slovenskih navijačev, enako se pričakuje jutri. Na Svetih Višarjah bo znan tudi končni razplet, ki se bo končal z nedeljskim rožnatim slavjem v Rimu.

18. etapa

Zahtevna etapa s 3700 višinskimi metri, ki ji jutri sledi še napornejša, je bila dolga 161 kilometrov. Kolesarji so premagali pet vzponov, pri čemer je bil najzahtevnejši zaključek s tremi gorskimi cilji. Pričakovano se je napad med favoriti zgodil na vzponu druge kategorije na Coi, kjer je na petih kilometrih v povprečju 9,8 odstotni naklon. Po kratkem spustu je kolesarje čakal še zaključni vzpon na Val di Zoldo v dolžini 2,7 kilometra in s povprečnim naklonom 6,4 odstotka.

Napad Rogliča

Sepp Kus je ponovno odlično pripravil teren za Rogliča, ki je 5,7 km pred ciljem pospešil in s spremembo ritma poskušal ugnati Valižana. To mu ni uspelo, zaostanek za Thomasom, ki danes praznuje rojstni dan, ostaja 29 sekund. A nova priložnost za zmanjšanje zaostanka se obeta že jutri in po tem, kar je Roglič pokazal danes, bo jutrišnja etapa zelo razburljiva.

Geraint Thomas
​Foto: zajem zaslona

Napadi in pobeg sedmerice

Etapa v Dolomitih je bila bojevita že od samega začetka. Med številnimi poskusi pobega je ta uspel sedmerici v sestavi Aurélien Paret-Peintre (AG2R Citroën), Marco Frigo, Derek Gee (oba Israel-PremierTech), Vadim Pronskiy (Astana Qazaqstan),  Filippo Zana (Jayco AlUla), Warren Barguil (Arkéa-Samsic), in Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), ki so si privozili preko 4 minute prednosti pred razredčeno glavnino. Kasneje se je prednost zmanjševala, Zani in Pinotu pa je uspel pobeg in pred ciljem boj za etapno zmago. Zana je bil v finalu močnejši, Pinot je kljub razočaranju osvojil majico za osvojene gorske cilje.

V jutrišnji etapi kolesarje čaka 5.400 višinskih metrov na dolžini 183 km.

Objavljeno: 25.05.2023