×

Tour: Pogačar zaostal za Vingegaardom, Avstralec v rumenem

Jay Hindley

Napad Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma) v prvi gorski etapi se je za Tadeja Pogačarja (UAE Emirates) končal z zaostankom 53 sekund za lanskim zmagovalcem dirke. Prvo etapno zmago na Touru je osvojil ubežnik, 27-letni zmagovalec Dirke po Italiji 2022 Jai Hindley (BORA – hansgrohe) in oblekel tudi majico vodilnega.

Etapa v Pirinejih je bila težek zalogaj za našega favorita, ki 19 kilometrov pred ciljem na zadnjem prelazu Marie Blanque ni mogel odgovoriti na napad Vingegaarda. Jonasu je izdatno pomagal Sepp Kuss. Pogačar je izgubljal tudi na spustu, v cilj je prišel 53 sekund za največjim konkurentom. Tudi sicer je zahtevna, 162,7 km dolga etapa s od Paua do Larunsa s 3625 višinskimi metri in tremi kategoriziranimi vzponi prinesla številne preobrate in menjavo nosilcev majic. Presenetil je tudi zmagovalec etape, ki je pobegnil na zadnjem vzponu in bil dovolj močan, da si je privozil tako etapno zmago kot tudi vodstvo v skupnem seštevku.

Pobeg dneva

Pobeg se je zgodil po dobrih 30. kilometrih, ko je pobegnila skupina 36. kolesarjev, med njimi tudi nekaj odličnih kolesarjev tudi na vzponih. Med njimi je bil zelo aktiven Wout van Aert. Na zahtevnem prvem vzponu je skupina razpadla, odpeljal se je Avstrijec Felix Gall (Ag2r Citröen), ki je pobral točke na gorskih ciljih in si privozil pikčasto majico.

Skupni seštevek

Jonas Vingegaard je v skupnem seštevku na drugem mestu z zaostankom 47 sekund za Avstralcem. Tretji skupno je Giulio Ciccone (Lidl – Trek) z minuto in tremi sekundami zaostanka. Tadej Pogačar je na 6. mestu z zaostankom minuto in 40 sekund za vodilnim, ostaja nosilec bele majice.

Matej Mohorič (Bahrain Victorius) je skupno na 88. mestu (+41:01), Luka Mezgec (Jayco Alula) pa 137. (+57:15).

V četrtek bo na sporedu nova etapa v Pirinejih, dolga 145 kilometrov, ko bodo ponovno na voljo nove priložnosti.

Objavljeno: 05.07.2023