×

Tour: Pogačar se je vpisal v zgodovino, četrtič najboljši mladi kolesar

Tadej Pogačar

Na Elizejskih poljanah se je končala zadnja etapa 110. Dirke po Franciji, v kateri je bil izredno dobro razpoložen Tadej Pogačar, ki je dodobra razplamtel glavnino in namučil sprinterje, ki so se v zadnjem krogu pomerili za etapno zmago. V finalnem sprintu je slavil Belgijec Jordi Meeus (BORA – hansgrohe), ki se je v ospredje prebil iz ozadja in za nekaj centimetrov ugnal imetnika zelene majice Jasperja Philipsena. Tretji je bil Dylan Groenewegen.

Kot običajno se je etapa zaključila s parado šampionov, rumeno majico pa je drugo leto zapored osvojil Danec Jonas Vingegaard. Tadej Pogačar je osvojil drugo mesto in že četrtič belo majico, s čimer se je vpisal v zgodovino kot prvi z osvojenimi štirimi naslovi najboljšega mladega kolesarja. Trikrat je do sedaj uspelo le Andyju Schlecku (v letih 2008, 2009 in 2010) in Janu Ullrichu (v letih 1996, 1997 in 1998). Tretje mesto je osvojil Pogačarjev ekipni kolega Adam Yates. Četrto mesto je osvojil njegov brat dvojček Simon Yates (Jayco AlUla).

Pogačar v zadnji etapi v ospredju

Zadnja etapa od Saint-Quentin-en-Yvelinesa do Pariza je bila dolga 115,1 kilometra. Etapa je bila vse prej kot dolgočasna, saj so jo zelo razburkali pobegi, med katerimi je bil kar nekajkrat v ospredju tudi Tadej Pogačar. 24-letnik, ki se je letos zadnjič boril za belo majico, je bil po včerajšnji zmagi ponovno odlično razpoložen in je večkrat navil močan tempo in raztegnil glavnino. 20 kilometrov pred ciljem so bili v ospredju Nelson Oliveira, Simon Clarke in Frederik Frison. Krog pred ciljem so se v ozadju poskušali oblikovati sprinterski vlaki, ubežnikom sta se pridružila še Magnus Cort (EF Education-EasyPost) in Julian Alaphilippe (Soudal - Quick Step). A pobeg je bil kmalu nevtraliziran, ponovno so sledili poskusi napadov.

Zadnje tri kilometre pred ciljem so bili v ospredju člani ekipe Jayco AlUla z Lukom Mezgecem in Dylanom Groenewegenom, kilometer pred ciljem pa tudi Tadej Pogačar in Matej Mohorič, ki sta poskušala pomagati ekipnim sprinterjem. V odlično pozicijo je Philipsena (Alpecin-Deceuninck) pripeljal tudi Mathieu van der Poel, a ga je v zaključku za nekaj centimetrov ugnal njegov rojak Jordi Meeus.

Osvojene majice in najboljša ekipa

Rumena majica: Jonas Vingegaard (Jumbo Visma)

Bela majica: Tadej Pogačar (UAE Emirates)

Pikčasta majica: Giulio Ciccone (Lidl - Trek)

Zelena majica: Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)

Najboljša ekipa: Jumbo Visma

Najbolj borbeni kolesar: Victor Campenaerts (Lotto Dstny)

Odlična tudi Mohorič in Mezgec

Matej Mohorič (Bahrain Victorius) je z etapno zmago uresničil svojo željo in zmago v izlivu čustev posvetil nedavno umrlemu ekipnemu kolegu Ginu Mäderju, ki je preminil po padcu na Dirki po Švici. Mohorič je dirko zaključil na skupno 72. mestu.

Luka Mezgec je svoje delo opravil odlično in dirko končal na 112. mestu. Groenewegenu sicer ni uspelo osvojiti etapne zmage, ki ji je bil najbližje z drugim mestom v 11. etapi.

Ženska izvedba Toura

Na zadnji dan moške izvedbe se je pričela tudi ženska Dirka po Franciji. Na dirki je tudi ena slovenska predstavnica Špela Kern (Cofidis), ki je prvo etapo končala na 60. mestu. Zmago v prvi etapi je s samostojnim pobegom 10 kilometrov pred ciljem osvojila Belgijka Lotte Kopecky (SD Worx). Etapa je bila dolga 123,8 kilometrov s startom in ciljem v  Clermont-Ferrand.

Objavljeno: 23.07.2023