×

SP Glasgow: Žak Eržen med prvo deseterico

Žak Eržen

V soboto so se na svetovnem prvenstvu v škotskem Glasgowu na cestni preizkušnji pomerili mladinci in mladinke. Žak Eržen se je kot najboljši Slovenec uvrstil na 9. mesto. Najboljša mladinka je bila Sara Pestotnik na 67. mestu.

Eržen je šel na svetovno prvenstvo z visokimi cilji in željo po medalji. Pred dirko je za Adria Mobil Cycling povedal:

»Glede na trenutno formo so moja pričakovanja visoka. Rad bi se ponovno dokazal in domov prinesel eno od medalj. Mislim, da mi je proga pisana na kožo, tako da upam na dober razplet.«

Dirka mladincev je bila dolga 127,7 kilometrov. Svetovni prvak je postal 16-letni Danec Albert Withen Philipsen, ki je v predzadnjem krogu pobegnil vodilni skupini in osvojil solo zmago in postal najmlajši mladinski svetovni prvak. Srebrno medaljo je osvojil Nemec Paul Fietzke, bronasto Felix Ørn-Kristoff, polbrat Alexandra Kristoffa. Žak Eržen je dobil sprint zasledovalne skupine. V dresu slovenske reprezentance so nastopili še Jakob Omrzel, Erazem Valjavec, Skok Marcel in Jaka Marolt. Omrzel je dirko končal na 22. mestu, Valjavec je bil 32., Skok 57., Marolt je zaradi padca v prvem krogu odstopil.

Dirka mladink

Dirka mladink je bila dolga 70,3 km, kar je prestavljalo pet 14,3 kilometrskih krogov po dirkališču v Glasgowu. Najmočnejše so bile ekipe Velike Britanije, Francije, Italije, Nizozemske in Belgije, v ospredju so bile tudi kolesarke Avstralije, ko so poskrbele za visok tempo dirke. Uspešen napad je izvedla Francozinja Julie Bego, ki načrtov za osvojitev naslova svetovne prvakinje ni skrivala. Kot je povedala, pa je za njebno zmago najbolj zaslužna njena ekipa. Drugo mesto je osvojila Britanka Cat Ferguson, tretje Belgijka Fleur Moors.

Izmed Slovenk se je Sara Pestotnik uvrstila na 67. mesto, Ema Podberšič je bila 69., Neža Zupanič pa je odstopila.

Objavljeno: 05.08.2023