×

SP Glasgow: Tadej Pogačar z napadalno vožnjo do brona, zmaga Nizozemcu

Pogi

Glavni adut slovenske reprezentance Tadej Pogačar je zmagal v boju za tretje mesto s svetovnim prvakom iz leta 2019 Dancem Madsom Pedersenom, solo zmago in mavrično majico si je privozil Nizozemec Mathieu van der Poel.

Slovensko reprezentanco so sestavljali Tadej Pogačar, Anže Skok, Domen Novak, Jaka Primožič, Kristijan Koren, Luka Mezgec, Tilen Finkšt in Matevž Govekar, ki je na svetovno prvenstvo pripotoval iz Dirke po Poljski. Član Bahrain Victorius je bil najdlje v pomoč Pogačarju, dirko je končal na 33. mestu. Ostali dirke niso končali.

271,1 km dolga dirka po Glasgowu je bila zaradi načina dirkanja zahtevna, a tokrat si je van der Poel s pobegom v predzadnjem krogu privozil dovolj prednosti pred trojico zasledovalcev, da je kljub padcu v predzadnjem krogu slavil zasluženo zmago. Tadej Pogačar je z osvojeno bronasto medaljo izenačil rezultat Andreja Hauptmana iz leta 2001.

Mathieu van der Poel je prvi, ki je v istem letu osvojil tudi naziv svetovnega prvaka v ciklokrosu, glede na traso je bil tudi danes poleg Belgijcev glavni favorit, Nizozemski pa je po letu 1985 ponovno privozil naziv svetovnega prvaka. Srebro je osvojil Belgijec Wout van Aert.

Beg Italijana

Zmagovalna četverica je združila moči v lovu za ubežnikom Italijanom Albertom Bettiolom, ki si je privozil največ 40 sekund prednosti. Italijan je bil v predzadnjem krogu ujet, za napad se je odločil van der Poel. Prednost je do cilja naraščala in jasno je bilo, da se zasledovalna trojica lahko zadovolji z bojem za drugo mesto.

Dirka je bila prekinjena za 55 minut

Po slabi tretjini dirke so morali dirko zaradi protestnikov prekiniti. Nadaljevala se je po 55 minutah.

Objavljeno: 06.08.2023