×

SP Glasgow: BMX prostega sloga in MTB maraton

SP Glasgow

Skoraj v centru mesta kvalifikacije discipline BMX park, nekaj deset kilometrov stran pa najdaljša izmed vzdržljivostnih MTB preizkušenj - maraton. To je letošnje SP Glasgow.

Sobota in nedelja sta v bili Glasgowu in okolici kar pestri. V blatu so se potili in mučili tekmovalci in tekmovalke v gorskokolesarskem maratonu, v BMX parku pa so ob spremljavi dežja komaj speljali kvalifikacije. Slovenci smo imeli tokrat le enega predstavnika, to je bil naš najboljši BMXar prostega sloga Jaka Remec.

SP Glasgow: BMX prostega sloga

Kvalifikacije v BMXu prostega sloga oziroma v disciplini park so potekale le streljaj iz centra največjega škotskega mesta v Glasgow Greenu, velikem parku, ki se razprostira na 55 hektarih. BMXarjem je med kvalifikacijami kar pošteno zagodlo vreme, saj je dež preprečil nemotene vožnje tekmovalcev, zato so drugi del kvalifikacij nekoliko zamaknili. Naše edino orožje je bil Jaka Remec, ki pa žal ni prišel skozi kvalifikacijsko sito.

Jaka po kvalifikacijskem nastopu:

“Svetovno prvenstvo mi ni šlo po načrtih. Imeli smo precej nor trening in spremenljive vremenske razmere, saj smo morali drugo polovico kvalifikacij preložiti. Vesel sem, da sem v svoj repertoar dodal nov trik, to je front flip oziroma premet naprej. Hvala vsem, ki so mi omogočili vse to. Zdelo se mi je, da imam še veliko pokazati, a vseh trikov tokrat nisem mogel združiti v celoto.”

SP Glasgow: MTB maraton

Blato, dež in še enkrat blato. Težke razmere za tekmovalce v najdaljši gorskokolesarski disciplini, ki se je odvila v dolini Tweed in v gozdu Glentress nedaleč stran od Glasgowa. Letošnja preizkušnja je bila dolga 96,5 kilometra, vmes pa je bilo potrebno premagati 3200 višinskih metrov vzponov.

Moški: Drugi naslov Brazilca

Ko je Henrique Avancini pred superkolesarskim prvenstvom napovedal, da bo v manj kot tednu dni nastopil na vseh treh preizkušnjah, je marsikdo zastrigel z ušesi, saj so maraton, kratki in olimpijski kros tri popolnoma drugačne discipline, a Brazilec ima en naslov že v žepu. Je namreč zmagovalec maratonske preizkušnje, ki jo je premagal v času 4 ur, 14 minut in 42 sekund, le 28 sekund pred specialistom etapnih dirk Čehom Martinom Stoškom.

Tretji je bil Nemec Lukas Baum, ki je zaostal minuto in 43 sekund. Prvo peterico sta dopolnila Švicar Marc Stutzmann in nekdanji svetovni prvak Kolumbijec Leonardo Paez Leon. Henrique Avancini se v svoji bogati gorskokolesarski karieri lahko pohvali z dvema naslovoma svetovnega prvaka. Prvič je mavrično majico oblekel leta 2018 v Italiji. Mimogrede, lanskega svetovnega prvaka v maratonu Novozelandca Sama Gaza ni bilo na startu.

Ženske: 21-letnica do mavrice

Avstrijka Mona Mitterwallner je po 5 urah, 7 minutah in 50 sekundah že drugič v svoji karieri oblekla dres svetovne prvakinje, prvič je slavila leta 2021. Drugo mesto je s 54 sekundami zaostanka pripadlo Južnoafričanki Candice Lill. Tretja je bila z zaostankom 9 minut in 50 sekund prekaljena nemška veteranka Adelheid Morath. Četrto mesto je pripadlo eni najboljših maratonk na svetu Bosanki Lejli Njemčević, peto mesto si je privozila Francozinja Estelle Morel. Branilka naslova, Francozinja Pauline Ferrand-Prévot, se je letošnjemu nastopu odpovedala.