×

Tour de l'Avenir brez Gala Glivarja, v prvi etapi zmaga Danca

Kolesarska zveza Slovenije

Končana je prva etapa 59. izvedbe dirke Tour de l'Avenir, kjer nastopa tudi slovenska reprezentanca v sestavi Natan Gregorčič, Aljaž Turk, Boštjan Murn, Teo Pečnik in Gašper Otoničar. V prvi etapi slovenski kolesarji niso bili v ospredju. Zmagal je Danec Anders Foldager, kar je njegova četrta zmaga v letošnji sezoni. Prihodnji dve leti bo dirkal v ekipi Jayco AlUla. Najboljši Slovenec je bil Gašper Otoničar na 75. mestu.

Prva etapa med Carnacom in La Gacillyjem je bila dolga 142 km, kolesarje čaka še sedem etap. Ena najpomembnejših dirk za mlajše člane, imenovana tudi mali Tour de France, je odskočna deska za najboljše kolesarje. Leta 2018 je skupno zmago osvojil Tadej Pogačar.

Letos je na dirki 27 reprezentanc, v slovenski ni Gala Glivarja, ki si je dirko označil v koledarju kot glavni cilj sezone. Glivar, ki je edini izmed Slovencev končal svetovno prvenstvo v cestni vožnji na 44. mestu, bo do konca leta na preizkušnji pri UAE Team Emirates. Nekaj dirk bo odvozil v dresu matičnega kluba KK Adria Mobil, ostale v dresu UAE. Na žalost je po svetovnem prvenstvu zbolel, zato je moral Tour de l'Avenir izpustiti.

Uspešen beg peterice

24 km pred ciljem je bila v vodstvu še vedno peterica kolesarjev - Luksemburžan Loic Bettendorff, Danec Anders Foldager, Irec Dean Harvey, Poljak Michal Pomorski, Francoz  Pierre Thierry in Italijan Giacomo Villa. V glavnini je napadel član nizozemske reprezentance, ki je nekoliko dvignil tempo. Glavnina je napad nevtralizirala, sledil je poskus Britanca Maxa Walkerja in Američana Luka Lampertija, ki sta želela ujeti ubežnike. Američan je po nekaj kilometrih počakal glavnino, Britanec je bil ujet 10 km pred ciljem.

Majhno prednost si je pred glavnino privozil Američan Artem Shmidt, a v zadnjem krogu je bilo jasno, da se bodo za zmago v prvi etapi pomerili ubežniki. Ti so pred ciljem zadržali nekaj deset metrov prednosti pred glavino. Najmočnejši v finalnem sprintu je bil Danec Anders Foldager. Drugi je bil Italijan Villa, tretji Francoz Thierry.

Slovenci niso bili v ospredju. Gašper Otoničar je bil 75, 95. Aljaž Turk, oba z zaostankom 6 sekund. 140. je bil Boštjan Murn (4:40), 151. Natan Gregorčič (+8:25), Teo Pečnik etape ni končal. Zaradi padca je dirko zapustil z zlomljenim zapestjem.