×

Vuelta: Groves drugič, Govekarju majica solidarnosti

Groves_5. etapa

V razgibani peti etapi Dirke po Španiji so se za zmago pomerili sprinterji. Ponovno je zmago osvojil nosilec zelene majice Avstralec Kaden Groves (Alpecin Deceuninck), ki je slavil že v torkovi etapi. V skupnem seštevku ni prišlo do sprememb, vodilni ostaja Remco Evenepoel.

Etapa je bila dolga 186,2 km od Morelle do Burriane. Kljub le enemu kategoriziranemu vzponu druge kategorije, dolgem dobrih enajst kilometrov, je bila etapa zelo zahtevna in razgibana.

Matevžu majica solidarnosti

Pred etapo je Matevž Govekar (Bahrain Victorius) prejel majico solidarnosti, saj je v torkovi etapi po padcu počakal ekipnega kolega Santiaga Buitraga in skupaj z njim prečkal cilj etape.

Samostojni pobeg Urugvajca

Po nekaj neuspešnih pobegih je ta uspel urugvajskemu državnemu prvaku v vožnji na čas Ericu Fagundezu (Burgos-BH), ki si je privozil preko pet minut prednosti pred glavnino. Kasneje je njegova prednost zaradi dviga tempa glavnine začela upadati, po dobrih dveh tretjinah etape ga je ujel Argentinec Eduardo Sepulveda (Lotto Dstny). Nekaj časa sta bežala skupaj, nato pa je Urugvajec omagal in se vrnil v glavnino. Argentinec je bil ujet 38 kilometrov pred ciljem.

Nekaj kilometrov pred ciljem so se formirali sprinterski vlaki. Pričakovano so se za zmago pomerili sprinterji, ki jo je za las osvojil prvi favorit etape Kaden Groves. Presenetljivo je drugo mesto osvojil Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), tretje mesto pa Belgijec Dries Van Gestel (TotalEnergies). Ponovno etapa ni minila brez padcev, zadnji se je zgodil tri kilometre pred ciljem.

Izmed Slovencev je bil najboljši Matevž Govekar na 18. mestu. Jan Tratnik (Jumbo VIsma) je bil 61., mesto za njim je v cilj prišel Primož Roglič, na 144. mestu pa je končal Domen Novak (UAE Emirates).

Skupni seštevek

Rdečo majico vodilnega na dirki še vedno vodi Belgijec Remco Evenepoel (Soudal QuickStep), ki si je z osvojenimi šestimi bonifikacijskimi sekundami povečal prednost pred Špancem Enricom Masom (Movistar), ki sedaj zaostaja za enajst sekund. Tretji je Francoz Lenny Martinez (Groupama FDJ), ki zaostaja 17 sekund.

Iz prve deseterice je izpadel Francoz Romain Bardet (DSM – Firmenich), Primož Roglič se je pomaknil mesto višje v skupnem seštevku in je trenutno sedmi (+0:43).

Objavljeno: 30.08.2023