×

Vuelta: Druga zmaga Vingegaarda, Roglič zaostal v skupnem seštevku

Jonas Vingegaard

Po dnevu premora se nadaljuje Dirka po Španiji, kjer je zmago v 16. etapi osvojil dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji Jonas Vingegaard (Jumbo Visma). V skupnem seštevku je prehitel Primož Rogliča, ki je sedaj tretji. V vodstvu ostaja njun ekipni kolega Sepp Kuss.

Vingegaard na letošnji dirki osvojil drugo etapno zmago. Bil je najmočnejši v zaključnem klancu in v cilj prišel 43 sekund pred Finnom Fisher-Blackom (UAE Emirates). Zmago je posvetil prijatelju in ekipnemu kolegu Nathanu Van Hooydoncku, ki je bil po hudi prometni nesreči v življenjski nevarnosti. Na srečo so po zaključku etape novice o stanju 27-letnega Belgijca obetavnejše.

Pregled etape

Krajša, ravninska etapa od Liencresa do Bejesa je bila dolga 120,5 kilometra, končala se je na vzponu na Bejec, dolgem 4,8 kilometra. Kljub ne dolgi razdalji je vzpon zahteven, saj je povprečen naklon 8,8 odstoten, v zaključku pa preseže 14 odstotkov.

Vuelta 16. etapa
Vir organizator

Neuspešni pobegi

Prvi pobeg je uspel skupini desetih kolesarjev. Med njimi ni bilo člana ekipe Ineos Grenadiers, zato so se ti postavili v ospredje glavnine in navili tempo ter ujeli ubežnike. Kasneje so se vrstili novi poskusi pobegov, končno je ta uspel šesterici. A tudi njihov pobeg ni zdržal dolgo, saj je dirko nadzirala ekipa Jumbo Visma z Robertom Gesinkom in Dylanom van Baarlejem. Prvi se je v glavnino vrnil Kaden Graves (Alpecin Deceuninck), ki je dosegel cilj osvojiti točke na letečem cilju, kasneje še preostala peterica.

V ospredju je tempo diktirala Jumbo Visma z madžarskim državnim prvakom Valterjem Attilo, kar je razredčilo vodilno skupino. Takrat se je za napad odločil Vingegaard, sledil mu je le Fisher-Black, ki je kasneje nekoliko zaostal. Primož Roglič je cilj prevozil na osmem mestu in za Dancem zaostal za minuto in sekundo.

Primož Roglič izgubil mesto

Primož Roglič je napadel šele po minutni prednosti Danca, sledila sta Enric Mas in Juan Ayuso. S prednostjo, ki si jo je v današnji etapi pridobil Vingegaard, saj za Kussom zaostaja zgolj za 29 sekund, je na poti k prevzemu vodstva na Dirki po Španiji.

V sredo se bodo kolesarji pomerili v kraljevski etapi z zaključnim vzponom na Angliru.

Objavljeno: 12.09.2023