×

Evropsko prvenstvo: Napet zaključek z zmago Laporta, najboljši Slovenec Jaka Primožič

Evropsko prvenstvo

Z dirko članov in zmago Francoza Christopha Laporta se je na Nizozemskem končalo letošnje evropsko prvenstvo. Najboljši Slovenec Jaka Primožič, ki je bil nekaj časa v begu, je dirko končal na 50. mestu. Dan prej je Eugenija Bujak osvojila 22. mesto, med mladinci je Anže Ravbar postal evropski prvak.

Zadnji dan evropskega prvenstva v kolesarstvu so se v pokrajini Drenthe na Nizozemskem pomerili člani. 199,8-kilometrska proga je tako kot v ostalih kategorijah potekala preko kratkega in strmega 48 metrov visokega klanca na Col du Vam, ki so ga prevozili kar sedemkrat. Hrib je nastal iz nekdanje deponije odpadkov, Nizozemci so ga uredili za treniranje različnih kolesarskih disciplin, tako cestnih kot gorskih.

Slovensko reprezentanco so sestavljali Kristijan Koren, Tilen Finkšt, Aljaž Jarc, Anže Skok, Mihael Štajnar in Jaka Primožič, ki je bil zelo aktiven.

Napad Primožiča

Pobeg Primožiča

Po treh četrtinah dirke je vodilna skupina razpadla, v ospredju so ostali le Švicar Stefan Bissegger, Čeh Mathias Vacek in Irec Rory Townsend, ki je kasneje popustil. Zmagovalec avstrijskega pokala Jaka Primožič se jima je 48 kilometrov pred ciljem odločil pridružiti. Sledil mu je Srb Dušan Rajović, a si nista uspela privoziti dovolj prednosti pred glavnino. Ujeli so ju po nekaj kilometrih bega. Tudi za vodilna ubežnika se je 31 kilometrov pred ciljem zgodba končala.

V ospredje glavnine so se postavili Italijani Cattaneo, Mozzato, Ganna in Trentin, za njimi Belgijci z van Aertom, Slovenci so izpadli iz vodilne skupine. Pospešil je Filippo Ganna, a je bil kasneje s Florianom Vermeerschom vpleten v padec, ki ga je stal boja za visoka mesta. V ospredju se je formirala deseterica kolesarjev, ki so jo sestavljali Francoza Christophe Laporte in Sandy Dujardin, Danca Andreas Kron in Mads Pedersen, Norvežan Rasmus Tiller, Nemec John Degenkolb, Belgijca Arnaud De Lie in Wout van Aert ter Nizozemca Mike Teunissen in Olav Kooij. Na zadnjem spustu s Col du Vama, 12 kilometrov pred ciljem, je skupina razpadla, pobegnil je Laporte. Kljub visokem tempu zasledovalne skupine ga ta ni uspela ujeti in Francoz se je veselil naslova evropskega prvaka.

Najboljši Slovenec je bil Jaka Primožič na 50. mestu, Tilen Finkšt je bil 81., Anže Skok 82.

»Dirka je bila zelo težka, sploh za nas kolesarje kontinentalnih ekip, ki nismo vajeni takšnih hitrosti. Izkoristil sem priložnost med klanci in šel v beg, a v ozadju je šlo ves čas na polno in to ni trajalo dolgo. Jutri že potujem na Hrvaško, kjer me čaka nova dirka,« je povedal Jaka Primožič.

Napet zaključek

Na vznožju zaključnega klanca je imel Francoz Christophe Laporte dvanajst sekund prednosti pred zasledovalci. Belgijca sta navila tempo, da bi ga ujela, De Lie je želel popeljati Van Aerta do Francoza, pridružil se jima je še Kooij. V zaključnih metrih je postalo izredno napeto, saj je zasledovalna trojica skoraj ujela Francoza, a bili so za nekaj metrov prekratki. Srebro je osvojil Wout van Aert, bron pa Olav Kooij. Vsi trije so sicer kolesarji ekipe Jumbo Visma.

Selektor Uroš Murn o načrtu pred dirko:

»Plan za danes je bil, da je kak naš kolesar že od začetka v begu, a v pravo kombinacijo nam ni uspelo priti. Že od samega začetko so bile hitrosti izjemno visoke, kar je zelo otežilo formiranje bega. To je realnost ekipe, ki ni vsebovala World Tour kolesarjev. Vseeno lahko rečemo, da je bila reprezentančna sezona za Slovenijo zelo uspešna, 3. mesto Tadeja Pogačarja na svetovnem prvenstvu je res vrhunski rezultat. Naslednje leto imamo pred sabo dva nova velika cilja, Olimpijske igre in svetovno prvenstvo v Švici.«

Dirka članic in mlajših članic

Eugenia Bujak
​Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Nekaj ur po zmagi Anžeta Ravbarja, ki bo leto dni nosil dres evropskega prvaka, odličen rezultat pa je zaokrožil Žak Eržen s tretjim mestom, so se v soboto na evropskem prvenstvu pomerile tudi članice. Med Slovenkami sta nastopili Eugenija Bujak in Špela Kern, ki dirke ni končala. Bujak je osvojila 22. mesto. Evropska prvakinja je postala 22-letna Nizozemka Mischa Bredewold (Team SD Worx).

Med mlajšimi članicami, ki so se na 108 km dolgi trasi pomerile v petek, je evropska prvakinja prav tako postala Nizozemka, sicer kolesarka ekipe AG Insurance - Soudal Quick-Step, Ilse Pluimers. Za slovensko reprezentanco so nastopile Nika Bobnar, Špela Colnar in Hana Žumer. Zelo borbeno vožnjo je prikazala Nika, ki je dirko končala na 27. mestu v zasledovalni skupini. Hana je bila 85., Špela pa 89.

Objavljeno: 24.09.2023