×

Na Istria300 zmaga Tadeja Sedarja in Laure Šimenc

Dean Bratuš

Sobota, 7. oktober, je bil dan za tretjo izvedbo maratona Istria300, s startom in ciljem v Poreču. Prijavljenih je bilo več kot 2850 kolesarjev, kar je še enkrat več, kot lani, od tega slabih 400 iz Slovenije. Skupaj je bilo zastopanih več kot 40 držav.

Kolesarji so lahko izbirali med tremi razdaljami, 165 km s cca. 2400 višinskimi metri, 242 km s cca. 4000 višinskimi metri in kraljevsko 300 km razdaljo s 5200 metri višinske razlike. Letošnja izvedba je bila za Slovence zelo uspešna, saj sta se zmage na kraljevski razdalji prvič v zgodovini veselila Slovenca Tadej Sedar in Laura Šimenc. Poleg njiju pa so se na stopničke uspeli uvrstiti tudi Maja Mencigar z drugim mestom na 165 km razdalji in Klemen Jančan ter Dean Bratuš z 2. in 3. mestom na 242 km razdalji.

»Če sem šel lani (končal na 6. mestu) na to dirko z mislijo, kaj pa, če ne bo šlo 300 km, sem letos točno vedel kaj nas čaka na progi, zato nisem preveč dvomil v uspeh. Štart kot vsako leto ob 7 uri, v centru Poreča. Prvi dve uri zelo lahkotno in po večini skrivanje v trebuhu skupine. Prvič je bilo potrebno resno stopiti na pedala na klanec imenovan Trget (pred Skitačo) cca. 80-ti kilometer. Sledilo je nekaj neuspešnih pobegov, ki smo jih polovili. Peterici kolesarjev, vključno z mano, se je uspelo okoli 140 km do cilja odpeljati zasledovalni skupini ter si s skupnimi močmi pridelati lepo prednost. Na koncu smo v zadnjem kilometru štirje kolesarji obračunali v ciljnem šprintu, kjer mi je dobro poznavanje zaključnih zavojev pomagalo do zmage,« je povedal Tadej Sedar.

Drugo in tretje mesto na najdaljši razdalji sta osvojila Avstrijca, še štirje Slovenci so se uvrstili med prvih deset. Peti je bil Kristjan Fajt, 7. Borja Jelič, 8. Miran Kovačič, 10. pa Miha Dobravec.

Tudi pri ženskah sta drugo in tretje mesto osvojili avstrijski tekmovalci, med prvo deseterico se je na 6. mesto uvrstila Dunja Selan.

Laura Šimenc

Laura Šimenc pa je povedala:

»Istro 300 sem si postavila kot velik cilj in izziv v drugem delu sezone in vedela sem, da na dirko prihajam v dobri formi, vseeno pa je bilo kar nekaj strahospoštovanja pred omenjeno traso, saj nikoli v življenju še nisem prevozila 300 km. Vedela pa sem tudi, da bo na startu kar nekaj močnih tekmovalk, ki so se že izkazale na dolgih granfondih (Catherine Rossmann, lanska zmagovalka Ötztaller Radmarathona - 227km, 5500 vm). Za moj uspeh je bila zelo pomembna vsa analiza, ki smo jo naredili pred dirko. Okviren tempo oziroma moč, ki jo lahko vozim na tako dolgi dirki, prehrana, kam postaviti moje podpornike z okrepčili ... Vedeli smo, da moram v prvem delu trase malenkost preko ciljne moči, potem pa tempo umiriti in obdržati dobro počutje za zadnje klance, z katere smo vedeli, da bodo odločilni. Na prvem mestu sem vozila skozi celotno dirko, čeprav je na okoli 220 km že kazalo, da me bo Nemka ujela, približala se mi je na cca 45 sekund, nato pa sem z dobrim počutjem in odličnim poznavanjem zadnjega dela trase razliko povečala na dobrih 8 minut. Na dosežek sem izjemno ponosna in verjetno je bil to eden mojih boljših dni na kolesu.«

Preostali Slovenci v prvi deseterici:

Na 242 km razdalji je četrto mesto osvojil Matija Meden in 7. Dejan Mavrič, 8. je bila Mateja Dolar.

Na 165 km razdalji je bil 9. Matic Vogrič in 10. Dušan Hajdinjak, na 8. pa je dirko končala Mateja Meško.

Objavljeno: 11.10.2023