×

Na AlUla Tour Mezgečev ekipni kolega prekratek za zmago

Mezgec

Na etapni dirki po Savdski Arabiji, v zadnjih letih preimenovani v AlUla Tour, kategorije UCI 2.1, je tudi Slovenec Luka Mezgec (Jayco AlUla). V prvi etapi je Nizozemec Dylan Groenewegen sicer končal na drugem mestu, do zmage je prišel njegov 22-letni rojak Casper van Uden (Team dsm-firmenich PostNL).

Močno avstralsko zasedbo Jayco Alula sestavljajo kolesarji, predvideni za Dirko po Franciji. Poleg Luke Mezgeca in njihovega prvega sprinterja Groenewegena, ki lovita sprinterske zmage, za skupno zmago stavijo na Simona Yatesa. Britanec je tudi glavni favorit dirke, ki se v zadnji, peti etapi konča na zahtevnem, kratkem, a zelo strmem vzponu Skyviews v Harrat Uwayridu. Pred začetkom dirke je Britanec povedal:

»Prvič sem v Savdski Arabiji in AlUli. Uspelo mi je biti tukaj nekaj dni več kot ostalim fantom. Zaenkrat res uživam. Ekipa je bila v zadnjih nekaj letih z Dylanom zelo uspešna. Ekipni kolegi so mi govorili, da moram priti na dirko, ker je vzpon na Skyviews of Harrat Uwayrid popoln zame in bom užival. Bomo videli, kako bo, saj je vzpon zelo strm in težak, kar sem videl včeraj in prejšnji dan. Etapna zmaga in zmaga v skupnem seštevku je to, kar si želim.«

Kaotičen sprint prve etape

Prva etapa dirke, na kateri se je pomerilo 119 kolesarjev iz 17. ekip, je bila dolga 149,5 kilometra. Luka Mezgec je v zaključku sicer pripeljal Groenewegena v ospredje, a je moral premoč priznati mlademu rojaku Casperju van Udenu. Tretji je bil Belgijec Tim Merlier (Soudal - Quick Step). Mezgec je etapo končal na 91. mestu.

Finale je sicer zaznamoval padec sedem kilometrov pred ciljem, v katerem jo je najslabše odnesel Mezgečev sotekmovalec Italijan Alessandro De Marchi. Finalni sprint so zaznamovale visoke hitrosti, v ospredju so bile poleg ekip Soudal Quick-Step in Jayco AlUla, ki sta dirko nadzorovali ves dan, tudi Bahrain-Victorious, Cofidis, Uno X-Mobility in Team dsm-firmenich PostNL in UAE Emirates. Van Uden se je uspel prebiti v ospredje in osvojiti prvo profesionalno zmago.

Objavljeno: 30.01.2024