×

Trofej Umag: Najboljša Slovenca Tilen Finkšt in Hana Žumer

Umag Trophy 2024Foto: organizator - Istrian Spring Trophies

Tradicionalno se je za slovenske klube na Hrvaškem z dirko 12. Trofej Umag - Umag Trophy (1.2) pričela serija istrskih dirk, kmalu pa se bo kolesarska karavana preselila na slovenske ceste. Letos je med člani zmago osvojil Britanec Matthew Brennan (Team Visma | Lease a Bike Development). Pred moško dirko so se na drugi izvedbi pomerile ženske predstavnice, kjer je ciljno črto prva prevozila Italijanka Sara Fiorin. Med Slovenci sta bila najhitrejša Tilen Finkšt na 7. mestu in Hana Žumer na 18. mestu.

Člani so se pomerili na 142,3 km dolgi preizkušnji v petih krogih po Umagu in okolici, kjer je lani zmagal Čeh Adam Tupalik (Elkov-Kasper), letos pa je na dirki nastopil njegov brat Jakub in osvojil 14. mesto. Slovenski kolesarji so sicer slavili na štirih izvedbah, prve tri so osvojili člani Adria Mobila Aljaž HočevarMatej Mugerli in Marko Kump, leta 2017 pa je v dresu avstrijskega Amplatz BMC zmagal Rok Korošec. Tokrat se je na dirki pomerilo 28 ekip s 163. kolesarji.

V cilju je bil v šprintu večje skupine kolesarjev najmočnejši 18-letni Britanec Brennan. Drugi je bil Francoz Noa Isidore (Decathlon AG2R La Mondiale Development), tretje mesto pa je osvojil Italijan Jakub Mareczko (Corratec - Vini Fantini). Najhitrejši Slovenec je bil Tilen Finkšt (Adria Mobil) na 7. mestu, na 11. mesto se je uvrstil novopečeni član kluba Sava Kranj Cycling Mihael Štajnar, tik pod dvajseterico pa je končal še Anže Skok (Adria Mobil).

Dirka članic

Ob deveti uri so se na 114,3 kilometrski trasi s štartom in ciljem v Stella Marisu pomerile članice. Na progi je bilo 11 ekip z 59. tekmovalkami. Kljub številnim poskusom pobega je v ciljni sprint prišla glavnina kolesark, kjer so bile najmočnejše Italijanke. Zmagala je članica razvojne ekipe UAE Sara Fiorin, druga je bila Michela de Grandis in tretja Emma Bernardi (obe G.S.Mendelspeck). Do 4. mesta je prišla članica ekipe BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo, Lara Crestanello.

BTC City Ljubljana

Najboljša Slovenka je bila Hana Žumer na 18. mestu, lani druga Urška Pintar (BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo) je bila 21. Njuna klubska kolegica Špela Colnar je ciljno črto prevozila na 25. mestu. Mesto za njo se je v dresu slovenske mladinske reprezentance uvrstila Dominika Štrukelj, na 31. Ema Podberšič, vse so v cilj prišle v času zmagovalke.

slovenska mladinska reprezentanca
​Foto: BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo

44. je bila Ema Pirš (BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo) z zaostankom osmih sekund in 50. Eva Potočnik (Slovenija) (+1:24). Pija Galof (BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo), Neža Zupančič in Zoja Ferlež (obe Slovenija) dirke niso končale.

Objavljeno: 28.02.2024