×

Zmaga Poljaka na jubilejni VN Slovenske Istre

VN Slovenske Istre

Z Veliko nagrado Slovenske Istre se je na slovenskih cestah pričel četvorček spomladanskih mednarodnih enodnevnih dirke kategorije 1.2. V sprintu treh tekmovalcev je zmago osvojil 25-letni Poljak Marcin Budzinski (Mazowsze Serce Polski). Najboljši Slovenec je bil Anže Skok (Adria Mobil) na 4. mestu.

Glavnina ni uspela ujeti zadnjih ubežnikov, ki so si privozili dovolj prednosti, da so se pomerili v zaključnem sprintu. Drugo mesto je osvojil Nizozemec Max van der Meulen iz razvojne ekipe Bahrain Victorius, ki je osvojil tudi leteče cilje, najboljši na gorskih ciljih pa je bil Britanec Max Walker iz razvojne ekipe Astane. V zaključku je tretji ciljno črto prevozil 35-letni Avstrijec Riccardo Zoidl (Felt Felbermayr). V šprintu glavnine je bil najhitrejši Anže Skok, ki je pred leti v dresu Ljubljana Gusto Santic osvojil tretje mesto.

V prvi deseterici sta dirko končala tudi Žak Eržen (CTF Victorious), ki je bil 6. in Tilen Finkšt (Adria Mobil) na 8. mestu.

Deseta izvedba dirke je potekala na že poznani trasi, dolgi 156,5 kilometrov. Kolesarji so prevozili štiri velike kroge iz Izole v Barede in se skozi Gažon in Šmarje pod slikovito Padno spustili v dolino Dragonje. Ob Krajinskem parku Sečoveljskih solin je trasa vodila v Portorož in skozi Strunjan nazaj v Izolo. Zaključni, trije dobrih sedem kilometrov dolgi krogi, so potekali v Izoli in okolici. Na dirki se je pomerilo 30 mednarodnih ekip s 172 kolesarji.

Zemljevid dirke
Zemljevid dirke, vir organizator

Slovenska zmagovalca

V devetih izvedbah smo videli dva slovenska zmagovalca, oba člana Adrie Mobil, Jureta Golčerja in Marka Kumpa. Slednji je že nekaj let na dirki v vlogi športnega direktorja novomeške ekipe, poleg lanskega zmagovalca pa je na dirki nastopil tudi zmagovalec leta 2017 Italijan Filippo Fortin.

Mladi slovenski debitanti

Žak Eržen (CTF Victorious), Jaka Marolt, Marcel Gladek (Sava Kranj Cycling), Lovro Marčelja, Patrik Dilica Bubnič, Klemen Jančič (KK Ribno Alpine Resort Bled), Jakob Sagadin (mebloJOGI Pro-concrete), Aljaž Turk (Adria Mobil) in Gašper Kokalj (Ljubljana Gusto Santic) so slovenski kolesarji, ki so se prvič podali po trasi po štirih slovenskih obalnih občinah Izola, Piran, Koper in Ankaran.

Marcel Gladek, ki je po letu uvajanja med mladinci sedaj član kranjske kontinentalne ekipe, je že v začetku sezone z zmago na uvodni etapi Istrske pomladi v Umagu pokazal odlično pripravljenost. Kaj je povedal pred današnjo dirko, v prispevku.

Prva dirka na slovenskih tleh v tej sezoni se za Gladka sicer ni iztekla po pričakovanjih, zaradi padca dirke ni končal.

Nadaljevanje že v torek

V torek se kolesarska karavana seli v Brda, kjer bo na sporedu nova dirka VN Brda-Collio, v četrtek pa VN Nove Gorice in Vipavske doline. Četvorček dirk se zaključi prihodnjo nedelo v Novem mestu z  VN Adria Mobil. Vse dirke so zanimive tudi za tuje ekipe, v slovaški Pierre Baguette Cycling bo zadnji dve dirki vozil tudi Peter Sagan.

Organizacijski direktor dirk v Brdih in Vipavski dolini Rok Lozej se trudi slovenske kraje tudi turistično približati tujcem, hkrati pa skrbi za mlade slovenske kolesarje, da se lahko kalijo na domačih cestah. Prav tako zaslužen, da Dirka po Italiji vodi tudi skozi Slovenijo.

Objavljeno: 17.03.2024