×

Primož Roglič kljub napaki pred ciljem z zmago pričel Dirko po Baskiji

Primož Roglič

Na velikonočni ponedeljek se je pričela letošnja Dirka po Baskiji, kjer je najboljši čas v prvi etapi postavil slovenski as in dvakratni zmagovalec dirke Primož Roglič. In to kljub napaki, ko je zgrešil zaključek trase, kar ga je stalo nekaj dodatnih sekund. Premagal je tudi branilca lanske zmage in nekdanjega sotekmovalca Jonasa Vingegaarda in aktualnega svetovnega prvaka Remca Evenepoela.

»Vesel sem, da sem ponovno tukaj. Noge so odlične, res sem naredil napako in zgrešil cilj, a sem napako popravil in trenutno je še dovolj,« je v cilju povedal Roglič v pričakovanju zadnjih kolesarjev.

Drugi čas je postavil Jay Vine (UAE Emirates) z zaostankom 7 sekund, tretji čas pa Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) z zaostankom 10 sekund. Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) se je uvrstil na četrto mesto, pred tem je kar nekaj časa držal tretji čas kronometra. Za Rogličem je zaostal 11 sekund. Tudi Belgijec kronometra ni odpeljal vrhunsko, saj je v prvem ovinku padel in tako kot Roglič izgubil nekaj sekund.

Kronometer po zahtevni trasi

Prva etapa 63. Dirke po Baskiji je bila dolga 10 km, na sporedu je bil namreč posamični kronometer, ki se je začel s tlakovanim vzponom. Sledil je 1,7 kilometra dolg klanec s 5,2-odstotnim povprečnim naklonom na Olaberrio, vzpon tretje kategorije in spust do cilja s strmim zaključkom. Favoriti za skupno zmago so etapo zaradi slabe vremenske napovedi pričeli najprej, in res je Ethana Hayterja (Ineos Grenadiers) in naslednje na vrsti pričakal tudi dež oziroma mokra podlaga.

Trasa 1. etape
1. etapaFoto: vir organizator

Po letošnjem debiju na dirki Pariz-Nica, kjer Roglič z novo ekipo Bora hansgrohe ni uspel ubraniti zmage in je dirko končal na 10. mestu, je tokrat nastop v prvi etapi popolnoma drugačen. Uvodni kronometer je namreč končal z najboljšim časom, z zaostankom 15 sekund je etapo na 5. mestu končal Danec Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike). Sicer je Roglič kar dvakrat, leta 2018 in 2021 na dirki slavil skupno zmago.

Na treningu padel Tom Pidcock

Britanec Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) je pred začetkom etape na treningu padel, zato so ga odpeljali v bolnišnico na dodatni pregled. Na žalost je dirka zanj končana.