×

Lapeira do zmage, Roglič ubranil skupno vodstvo po drugi etapi

Zmagovalec druge etape Dirke po Baskiji
​Foto: Decathlon AG2R La Mondiale

V drugi etapi Dirke po Baskiji je zmago v šprintu glavnine osvojil Francoz Paul Lapeira. Primož Roglič je v cilj prišel v času zmagovalca na 29. mestu in ubranil skupno vodstvo.

Prva etapa Dirke po Baskiji je prinesla zmagoslavje Primoža Rogliča (BORA – hansgrohe), ki je kljub zgrešenemu cilju postavil najhitrejši čas uvodnega kronometra. Sedem sekund je zaostal Jay Vine (UAE Emirates), na tretjem mestu pa je bil pred drugo etapo s tremi sekundami zaostanka več Mattias Skjelomse (Lidl-Trek).

Druga etapa z enim vzponom tretje kategorije

Druga etapa od Iruna do Kanba je bila dolga 160 kilometrov s 2.300 višinskimi metri. Po dobrih 16- kilometrih so se tekmovalci povzpeli na edini kategorizirani vzpon dneva, na Saint-Ignace tretje kategorije, dolg 2,6 km s 5,9-odstotnim povprečnim naklonom.

Mokra trasa, saj je kar nekaj časa deževalo, je bila nekoliko bolj razgibana v zaključku, ko jih nekaj manj kot osem kilometrov pred ciljem čakal leteči cilj in sam zaključek etape z dvema krajšima vzponoma. Pričakovano se je etapa zaključila s ciljnim šprintom, v katerem je bil najmočnejši Francoz Paul Lapeira (Decathlon AG2R La Mondiale). Zaradi dežja je bilo tudi nekaj padcev, Roglič se je v cilj pripeljal varno v glavnini in se v zaključku ni potegoval za zmago.

Ubežniki ujeti 13 km do ciljne črte

Pet ubežnikov, Nizozemec Jetse Bol (Burgos - BH), Francoz Alexis Vuillermoz (TotalEnergies) ter Španci Enekoitzs Azparren (Euskatel - Euskadi), Ivan Cobo (Kern Pharma) in Xabier Mikel Azparren (Q 36.5), je pobegnilo po nekaj kilometrih dirke, a jih je glavnina ves čas imela pod nadzorom. Pobrali so točke za gorske cilje in prvi leteči cilj, po polovici dirke pa je prvi omagal Cobo in počakal glavnino. 60 kilometrov pred ciljem je prednost ubežnikov pričela kopneti. Četverica je bila ujeta pred zadnjim vmesnim sprintom 13 km do cilja.

Skupni seštevek

Remco Evenepoel si je na drugem letečem cilju priboril odbitno sekundo in tretje mesto v skupnem seštevku. Za slovenskim asom zaostaja 10 sekund, tako kot Skjelmose, ki je skupno drugi. Jay Vine je v skupnem seštevku zdrknil za 11 mest na 13. mesto.