×

Padci zaznamovali tretjo etapo, Roglič poškodovan

Primož Roglič

Primož Roglič (Bora-hansgrohe) je v tretji etapi Dirke po Baskiji branil skupno vodstvo, a je na 39. kilometru do cilja padel in si močno poškodoval desno stegno. Kilometer pred ciljem je prišlo do novega padca, kjer jo je skupil tudi Juan Ayuso. Zmago je v ciljnem sprintu osvojil Belgijec Qinten Hermans (Alpecin Deceuninck), slovenski kolesarski as pa je z 18. mestom v etapi obdržal skupno vodstvo.

Drugi v etapi je bil Italijan Edoardo Zambanini (Bahrain - Victorious) in tretji Španec Alex Aranburu (Movistar).

V tretji etapi Dirke po Baskiji se je pomerilo 163 kolesarjev, na startu ni bilo Bena Tuletta (Visma | Lease a Bike) in Davida Gauduja (Groupama - FDJ), ki je bil v drugi etapi vpleten v padec 4 kilometre pred ciljno črto, poškodbe roke pa so bile prehude, da bi dirko nadaljeval.

Tretja etapa

Trasa 3. etape
Trasa 3. etape: vir organizator

Najdaljša etapa letošnje Dirke po Baskiji od Ezpelete do Altsasuja je bila dolga 190,0 kilometrov. Kolesarji so premagali šest kategoriziranih vzponov, prevozili so preko 3000 višinskih metrov. Na začetku je bilo nekaj bolj strmih klancev, 25 km pred ciljem pa so se kolesarji pomerili na 6,4 km dolgem vzponu na Lizarrusti s povprečnim 4,7 odstotnim naklonom.

Trije v begu dneva

Po 94 kilometrih bega je glavnina, na čelu z ekipo Ineos Grenadiers, ujela ubežnike. Trojica Alan Jousseaume (TotalEnergies), Tom Paquot (Intermarché - Wanty) in Eric Antonio Fagundez (Burgos - BH) so se na beg podali po 50 kilometrih dirke, kasneje jih je ujel še James Fouche (Euskaltel - Euskadi).

Padec Rogliča

39 kilometrov pred ciljem je prišlo do padca več kolesarjev, v katerega je bil vpleten tudi Primož Roglič. Močan padec je zahteval pregled za pretres možganov, a se je po dveh minutah odločil za nadaljevanje. Glavnina se je medtem že oddaljila, a se je s pomočjo dveh ekipnih kolegov vrnil v glavnino.

Glavnina je počakala na vodilnega kolesarja, ki se na letečem cilju dobrih osmih kilometrov pred ciljem ni boril za odbitne sekunde. Najmočnejši je bil Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step), ki si je priboril tri odbitne sekunde, drugi je bil Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) in tretji  Mattias Skjelmose (Lidl-Trek).

Nov padec v zaključku etape

1,4 km do cilja je v glavnini prišlo še do padca, na srečo v njem ni bilo Primoža Rogliča, poškodoval pa se je kapetan ekipe UAE Juan Ayuso

Skupni seštevek

Z osvojenimi tremi bonifikacijskimi sekundami je drugi v skupnem seštevku Belgijec Remco Evenepoel. Za Primožem Rogličem zaostaja 7 sekund. Danec Mattias Skjelmose je tretji z zaostankom 8 sekund.

Kolesarje do zaključka dirke čakajo še tri razgibane etape. Pričakuje se, da bo končni zmagovalec znan po najzahtevnejši zadnji etapi.