Moje prijave (0)
×

Tadej Pogačar za Ekvadorcem in Nemcem v uvodni etapi Gira

Giro

Tadej Pogačar je v zaključku uvodne etape tritedenske Dirke po Italiji ciljno črto prevozil na tretjem mestu. Nekoliko presenetljivo je zmago osvojil Ekvadorec Jhonathan Narvaez (INEOS Grenadiers), drugi je bil Rogličev moštveni kolega Nemec Maximilian Schachmann.

Narvaez je etapo na Dirki po Italiji osvojil že leta 2020, a je bila današnja težje osvojljiva.

»Je dober občutek. Vedel sem, da je etapa zame, na klanec je bilo težko slediti najboljšim, a na koncu mi je uspelo. Sanjal sem, da bom oblekel rožnato majico, dan prej sem se pogovarjal s športnim direktorjem, zato sem vedel, kako težko je osvojiti vodilno majico v prvi etapi.«

Razgibano etapo za začinili kolesarji

Uvodna etapa od Venaria Reale do Torina je bila dolga 140 km s 1850 višinskimi metri, kjer so se kolesarji spopadli s tremi kategoriziranimi vzponi: Po 45 km Berzano di San Pietro in 31 km zatem Superga. Po kratkem vzponu na San Vito je sledil še 6,1 km dolg vzpon druge kategorije na prelaz Maddalena s 7,4-odstotnim povprečnim naklonom, kjer najstrmejši del doseže 12 odstotkov. Po 30 km spusta se je ponovil vzpon na San Vito, ki je poskrbel za končno selekcijo. Težjo etapo je naredila predvsem ekipa UAE, ki je nadzorovala ubežnike in diktirala tempo glavnine.

Kmalu je pobegnila šesterica, ki so jo sestavljali Francozi Nicolas Debeaumarche (Cofidis), Louis Barre (Arkea – B&B Hotels), Lilian Calmejane (Intermarche - Wanty), Eritrejec Amanuel Ghebreigzabhier (Lidl – Trek) ter Italijana Andre Pietrobon (Polti – Kometa) in Filippo Fiorelli (VF Group – Bardiani CSF – Faizane). Najdlje sta zdržala Eritrejec Ghebreigzabhier in Francoz Calmejane, ki je bil ujet zadnji. Uspel je osvojiti gorski cilj in majico najboljšega na gorskih ciljih. Kljub trudu ekipe UAE se zaključek ni izšel s Pogačarjevo zmago.

15 km pred ciljem je iz glavnine napadel Maximilian Schachmann (BORA - hansgrohe), ki mu je sledilo še nekaj kolesarjev. Po sedmih kilometrih je bil ujet zadnji ubežnik. Vodstvo je prevzel Italijan Nicola Conci (Alpecin - Deceuninck), ki si je privozil nekaj sekund prednosti. Tempo je navil tudi Pogačar, ujel ubežnika, sledil mu je Jhonathan Narvaez, Schachmann pa ju je ujel na zaključnem spustu. Do zaključnega sprinta dvojica ni želela sodelovati s Pogačarjem, 400 metrov pred ciljem so se udarili za zmago, v kateri je Pogačar iztržil tretje mesto.

Jan Tratnik je etapo končal na 27. mestu, Domen Novak je bil 57, Luka Mezgec pa 144.