Moje prijave (0)
×

Fort William: Kvalifikacije in članska polfinala

Svetovni pokal, Fort William

Fort William, kultno prizorišče v Škotskem višavju in prvi vrhunec pred nedeljskim finalom prve dirke letošnjega svetovnega pokala v spustu.

Natrpan sobotni spored na Škotskem in skoraj brez presenečenj na vrhu elitnih moške in ženske kategorije. Od Slovencev na startu le Monika Hrastnik, ekipa Unior -Sinter pa le v tretjinski postavi z Novozelandcem Clarkom v mladinski kategoriji.

Fort William, kvalifikacije

Najprej so se v kvalifikacijah pomerili moški in ženske elitne oziroma članske kategorije, šele nato so startali mladinci in mladinke. Razlog, da so šli mladinci na progo kasneje tiči v tem, da so lani uvedene polfinalne preizkušnje za člane in članice z nedelje prestavili na soboto.

Ženske elite: Manj kot deset sekund med prvo in štirinajsto

Britanka Tahnee Seagrave (Canyon CLLCTV FMD) je s časom 4:48,043 zmagala v kvalifikacijah. Za skoraj 1,9 sekunde je bila hitrejša od Nemke Nine Hoffmann (Santa Cruz Syndicate). Na tretje mesto se je uvrstila Američanka Anna Newkirk (Beyond Racing). Zaostala je skoraj dve sekundi in pol. V prvo peterico sta se uvrstili še Švicarka Camille Balanche (Dorval AM Commencal) in Avstrijka Valentina Höll (YT Mob). Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) je s 13,373 sekundami zaostanka zasedla 17. mesto. Hrastnik je sicer petkov čas s treninga popravila za dobrih sedem sekund, se približala petim minutam, a pod magično mejo se ni spustila.

Moški: Specializeda na vrhu

Francoz Loic Bruni (Specialized Gravity) je zmagovalec kvalifikacij. S časom 4:08,331 je za skoraj 3 sekunde prehitel moštvenega kolego Kanadčana Finna Ilesa. Na tretje mesto se je s 3,7-sekundnim zaostankom uvrstil Američan Luca Shaw (Canyon CLLCTV Factory Team). Prvo peterico sta zaokrožila Avstralec Troy Brosnan (Canyon CLLCTV Factory Team) in Irec Oisin O’Callaghan (YT Mob). Zimzeleni Južnoafričan Greg Minnaar (Norco Factory Racing) je na novem kolesu zasedel 9. mesto. Na novi znamki kolesa se očitno zelo dobro znajde tudi Britanec Danny Hart (Cnotinental GT Racing), ki je bil dvanajsti.

Mladinke: Med prvih pet kar tri Novozelandke

Da je na prvem mestu v kvalifikacijah pristala Novozelandka Erice Van Leuven (Commencal Les Orres), ni nobeno presenečenje. Velja pa izpostaviti njen čas 4:57,412, ki bi jo v ženski članski ponesel vse do 12. mesta. Na drugo mesto se je uvrstila Britanka Heather Wilson (Muc-Off Young Guns), ki je zaostala dobri dve sekundi. Tretje mesto je z zaostankom nekaj manj kot 5 sekund pripadlo Novozelandki Eliani Hulsebosch (Union - Forged by Steel City Media).

Mladinci: Zadovoljstvo pri ekipi Unior - Sinter Factory Racing

Britanec Daniel Parfitt (BNC Racing) je zmagovalec mladinskih kvalifikacij. Progo Nevis Range je prevozil v 4 minutah, 16 sekundah in desetinki. Na drugo mesto se je uvrstil Francoz Max Alran (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), na tretje pa Asa Vermette (Frameworks Racing). Novi član ekipe Unior - Sinter Factory Racing, Novozelandec Oli Clark, se je uvrstil na odlično četrto mesto, za prvouvrščenim je zaostal manj kot 4 sekunde.

Takole izgleda letošnja proga v Fort Williamu

Ronan Dunne s kamero po eni najbolj legendarnih prog svetovnega pokala vseh časov!

Vsi vrstni redi na uci.org.

Kdo bo tekmoval v nedeljskem finalu?

Tekmovalci in tekmovalke elitne divizije so se po kvalifikacijah še enkrat podali v gondolo in se še zadnjič v soboto pomerili s štoparico. Tokrat za neposredno uvrstitev v nedeljski finale.

Fort William in ženski polfinale: Monika tik za deseterico

Valentina Höll je bila v polfinalu še slabe tri sekunde hitrejša od najboljšega časa v kvalifikacijah. Časomerilci so ji namerili čas 4 minute, 45 sekund in 37 stotink. Zmagovalka kvalifikacij Tahnee Seagrave je na drugem mestu zaostala 2,3 sekunde, Camille Balanche na tretjem mestu pa 3,2 sekunde. Monika Hrastnik je svoj kvalifikacijski čas izboljšala za pet sekund, kar je zadoščalo za 12. mesto polfinala.

Fort William in moški polfinale: Bitka stotink

Eden najvišjih skokov po lestvici navzgor je uspel Avstralcu. Luk Meier.Smith (Giant Factory Off-Road Team DH) je iz 23. mesta v kvalifikacijah skočil na peto mesto v polfinalu. Polfinale je s časom 4:14,909 dobil Troy Brosnan. Drugo mesto je osvojil Finn Iles, ki je za zmago v polfinalu zaostal le 0,013 sekunde! Tretji je bil Loic Bruni (+0,071). Četrto mesto je s pol sekunde zaostanka zasedel Luca Shaw.