My applications (0)
×

Giro: Ganna napadel, a v zaključku zmaga Milana

Zmaga v 4. etapi

Četrta etapa 107. izvedbe Dirke po Italiji se je v končala z zmago Italijana Jonathana Milana, ki je bil najmočnejši v množičnem in zelo hektičnem sprintu. Tadej Pogačar je v cilj prišel varno v glavnini.

Drugi je bil Avstralec Kaden Groves (Alpecin – Deceuninck) in tretji Nemec Phil Bauhaus (Bahrain – Victorious).

Po kaotičnem zaključku tretje etape so verjetno danes sprinterji z enim očesom pogledovali po včerajšnjem motilcu pred finalnim sprintom − Tadeju Pogačarju. A tokrat se je v cilj pripeljal varno v glavnini in si ni dodatno pretegnil nog. V tretji etapi je sicer slavil Belgijec Tim Merlier, nosilec ciklamne majice, ki se je v cilju poklonil spominu na rojaka Wouterja Weylandta, ki se je v 3. etapi Gira leta 2011 smrtno ponesrečil.

Četrta etapa

4. etapa

Kolesarje je po tretji ravninski etapi danes čakala podobna, 190 km dolga etapa, s preko 2 tisoč višinskimi metri, od mesta Acqui Terme do Andore, ki Giro gosti prvič. Približno na polovici etape so se povzpeli na osemkilometrski vzpon tretje kategorije Melogno, s 4,8 odstotnim naklonom. Tik pred ciljem so se pomerili še na znamenitem vzponu na Capo Mele, kolesarjem poznan z dirke Milano-Sanremo, po spustu pa je sledil zaključek na ravnini. Kolesarji so se borili tudi točke na dveh letečih ciljih in v zaključku etape.

Ubežniki

Po nekaj kilometrih dirke se je izoblikovala ubežna četverica, v kateri je bil tudi Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), kar je povzročilo nekaj napetosti v glavnini. A Italijan se je po 25. kilometrih odločil, da se vrne v glavnino, zato je imela preostala trojica prosto pot za pobeg. Španec Francisco Munoz (Polti Kometa), Južnoafričan Stefan De Bod (EF Education - Easy Post) in Francoz Lilian Calmejane (Intermarche Wanty) so si kmalu privozili preko 5 minut prednosti. Dobrih 70 km do cilja je popustil Calmejane, ubežna dvojica pa je bil ujeta šele pet kilometrov do cilja.

Odlično delo za ekipo je danes opravil tudi Jan Tratnik (Visma I Lease a bike), ki je navijal tempo v klance, Olav Kooj je ciljno črto prevozil na 4. mestu.

Štiri kilometre pred ciljem, na zadnjem klancu, se je iz glavnine izstrelil Filippo Ganna, sledila sta mu Danny van Poppel (BORA – hansgrohe) in Andrea Pasqualon (Bahrain – Victorious), a pobeg se ni izšel. Iz ozadja je pridrvela glavnina s sprinterji, ki so se spopadli za etapno zmago. Najmočnejši je bil Jonathan Milan (Lidl – Trek), ki se mu je zmaga v tretji etapi za malenkost izmaknila.

Odstopi

Po Britancu Simonu Carru (EF Education - Easy Post), Ircu Eddiju Dunbaru (Jayco AlUla) in Nizozemcu Robertu Gesinku (Visma | Lease a Bike), na startu četrte etape ni bilo Nizozemca Brama Weltena (DSM-firmenich PostNL). V četrti etapi je zaradi posledic dveh padcev odstopil Eritrejec Biniam Girmay (Intermarche Wanty), katerega so odpeljali v bolnišnico, dirke pa ni končal tudi Torstein Træen (Bahrain – Victorious).

Published: 07.05.2024