×

Giro: Tratnik po dolgem pobegu do tretjega mesta, Pogačar ubranil rožnato majico

Jan Tratnik

V deseti etapi Dirke po Italiji je na zaključnem vzponu Bocce della Selve cilj prvi prevozil Francoz Valentin Paret-Peintre, ki je v zadnjih treh in pol kilometrih prehitel Jana Tratnika in rojaka Romaina Bardeta in prišel do prve profesionalne zmage. Te se je veselil skupaj z bratom, s katerim je bil del ubežne skupine. Tratnik je po dolgem pobegu osvojil tretje mesto, Bardet je bil drugi. Tadej Pogačar je v cilj prišel v glavnini in obdržal rožnato majico.

Tratniku je bila etapa za nekaj kilometrov predolga za etapno zmago, a je bil v cilju zadovoljen.

»Vedel sem, da je v ubežni skupini veliko lažjih in boljših kolesarjev v vožnji na klanec, zato sem moral v zgodnejši pobeg pred zadnjim klancem. To je bila dobra poteza, saj skupina ni bila organizirana. Z vožnjo in svojim nastopom sem zadovoljen, kar mi daje samozavest za bodoče etape. Štiri kilometre pred ciljem sem občutil nekaj teže v nogah, prehitela (Paret-Peintre in Bardet) sta me z dvojno hitrostjo, sam sem bil bitko do cilja.«

Dan počitka je nekaterim prinesel dobre noge, kar nekaj kolesarjev pa jih je zaradi bolezni odšlo domov. Med njimi je bil tudi zadnji etapni zmagovalec Nizozemec Olav Kooij (Visma | Lease a Bike). Na startu prav tako ni bilo tudi Britanca Ethana Vernona (Israel - Premier Tech) in Nemcev Mariusa Mayrhoferja (Tudor Pro Cycling Team) ter Maxa Kanterja (Astana Qazaqstan).

Razgibana etapa z zahtevnim zaključkom

10. etapa Giro 2024
​Foto: vir organizator

Kolesarji so se po dnevu premora pomerili na razgibani etapi od Pompejev do Bocce della Selve, dolgi 142 km. V zaključku jih je čakal 18 kilometrov dolg vzpon s 5,6 odstotnim naklonom, najvišji naklon doseže 14 odstotkov, na katerem se je pričakoval boj za etapno zmago. Vzpon je bil vključen v Giro leta 2016 in 2021, a nikoli na njjem ni bilo cilja etape. Kolesarje so pred zaključnim čakali vzponi na nekategorizirana Arpaia, kjer je bil prvi leteči cilj in Bivio Taburno, nato pa še vzpon druge kategorije na Camposauro s povprečnim naklonom 7,8 odstotka.

Napad in pobeg ubežnikov

Zanimivo je bilo že od začetka etape, ko je pobeg uspel Belgijcu Quintenu Hermansu (Alpecin – Deceuninck) in Avstralcu Simonu Clarku (Israel - Premier Tech), kasneje pa ju je ujelo še nekaj kolesarjev. Prišlo je do kar nekaj menjav v ubežni skupini, po polovici dirke se jim je v zasledovalni skupini pridružil tudi Jan Tratnik. V ospredju se je oblikovala močna skupina 27. kolesarjev, ki se je počasi redčila. Med odpadniki je bil tudi Francoz Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step), ki se je ustavil pri zdravniškemu vozilu. Tratnik se je v skupini pripeljal v ospredje in kot drugi prevozil leteči in intergiro cilj pri Guardii Sanframonda, nato pa izkoristil pozicijo v ospredju in se odpeljal ubežni skupini. Za njim se je podala četverica Valentin Paret-Peintre (Decathlon AG2R La Mondiale), Marco Frigo (Israel - Premier Tech), Andrea Bagioli (Lidl - Trek) in Romain Bardet (dsm-firmenich PostNL), a je prednost Slovenca naraščala. Glavnina z vsemi nosilci majic je zaostajala dobrih pet minut.

Na letečem cilju v Cusano Mutri je Tratnik osvojil tri odbitne sekunde, vendar je njegova prednost, ki je znašala minuto, začela počasi kopneti. Deset kilometrov pred ciljem je padla na 55 sekund, lovila ga je dvojica Paret-Peintre / Bardet. Štiri kilometre pred ciljem je prednost Idrijčana skopnela na 36 sekund. Tri kilometre pred ciljem je skočil Paret-Peintre in ujel Tratnika, po 500 metrih ga je ujel in prehitel tudi Bardet, ki se je podal v lov za rojakom. Medtem je glavnina zmanjšala zaostanek na 3 minute in pol. Med favoriti ni prišlo do napadov, zato velikih sprememb ni bilo.