×

Giro: Dominanca Jonathana Milana, ki je bil ponovno najhitrejši

Milan

Današnja 13. etapa Dirke po Italiji je bila najbolj ravninska v vseh 21. dneh, pričakovano so se za zmago borili sprinterji. Ponovno je bil najmočnejši Jonathan Milan, ki je potrdil sprintersko dominanco na letošnjem Giru. Tadej Pogačar je v cilj prišel varno v glavnini.

Drugo mesto je presenetljivo osvojil Poljak Stanisław Aniołkowski (Cofidis), tretje Phil Bauhaus (Bahrain Victorius).

Etapa iz priljubljenega obmorskega letovišča Riccioneja do Centa, ki je bil leta 1995 že del trase Dirke po Italiji, je po ocenah ena najlažjih na letošnjem Giru. Dolga je bila 179 kilometrov z le 150 višinskimi metri. Na trasi so se za dodatne točke borili na treh vmesnih sprintih, na etapi pa ni bilo niti enega vzpona. Nekoliko bolj tehničen kot v prejšnjih sprinterskih etapah je bil zaključek z nekaj ovinki med dvema in enim kilometrom do cilja.

13. etapa
​Foto: vir organizator

Pobeg trojice Italijanov

V začetku etape se je za pobeg odločila italijanska trojica v sestavi Andrea Pietrobon (Polti Kometa), Manuele Tarozzi in Alessandro Tonelli (oba VF Group – Bardiani CSF – Faizane) in uspešno bežala do dobrih 50 km do cilja, ko jih je pogoltnila glavnina. 30 km do cilja sta s pobegom poskusila Belgijec Dries De Pooter (Intermarche - Wanty) in Italijan Martin Marcellusi (VF Group - Bardiani CSF – Faizanè), a sta bila pred zaključnim sprintom pričakovano ujeta. V finalnem sprintu je ponovno dominiral najboljši na letošnji Dirki po Italiji Jonathan Milan (Lidl – Trek). Številne ekipe so si želele osvojiti zmago, smola se drži tudi Mezgečeve ekipe Jayco AlUla. Luka Mezgec je pripravil pozicijo za finalni sprint, a se je Caleb Ewan v zaključku ponovno nekje izgubil.

Tudi v 13. etapi ni šlo brez padcev, na tleh se je nekaj deset kilometrov pred ciljem znašla večja skupina kolesarjev, kolesarjem pa je nagalaj tudi veter, zato se je glavnina za nekaj časa razcepila na dve skupini, v drugi je bil tudi Milan.

Tadej Pogačar je rožnato vzel zares :)

V soboto kolesarje čaka ravninski kronometer, v nedeljo pa gorska etapa s ciljem v Livignu.

Objavljeno: 17.05.2024