×

Dirka po Dofineji: Primož Roglič do 81. zmage v karieri in odlično pripravljen na Tour

Dirka po Dofineji

Z zmago Primoža Rogliča v šesti etapi Dirke po Dofineji se je na ciljnem vzponu ekstra kategorije Le Collet d'Allevard končala prva izmed treh zaporednih gorskih etap. Z zmago je Roglič prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku, kar je odličen obet za Dirko po Franciji.

Drugi je v cilj prišel Giulio Ciccone (Lidl Trek) in tretji Rogličev moštveni kolega Aleksandr Vlasov.

Pred etapo je v skupnem seštevku vodil Remco Evenepoel, s 33 sekundami zaostanka mu je sledil Primož Roglič. Oba sta bila med peto etapo vpletena v padec, zato je bila etapa dober pokazatelj, ali je padec pustil posledice. Te tudi za Rogliča niso bile nedolžne, kar je povedal po etapi.

»Zaradi leve rame sem precej omejen, z roko ne morem niti seči v žep, cel dan se čudno držim, ampak noge so delale odlično. Končno sem zmagal, trajalo je nekaj časa. Celotna ekipa je bila odlična, včeraj smo bili vsi na tleh, ampak smo se pobrali. Danes lahko vsi uživamo. Rumena majica je nagrada, vendar si želim, da ostanemo na kolesih brez padcev.«

Evenepoel je v cilj prišel 42 sekund za slovenskim šampionom, zato sedaj za njim zaostaj a19 sekund.

Šesta zahtevna etapa

6. etapa
​Foto: vir organizator

Šesta etapa, s 3145 višinskimi metri in dolga 174,1 km, se je pričela v mestu Hauterives in končala s ciljnim 11,2 km dolgim vzponom ekstra kategorije na Le Collet d'Allevard z 8,1 odstotno naklonino.

Zahtevna etapa je imela tri vzpone, prvi, 1,8 km dolg vzpon na Cote de la Cote-Saint-Andre s 6,7 odstotno naklonino, jih je pričakal po 31. kilometrih. Na 105. kilometru so se povzpeli na vzpon druge kategorije Col du Granier, dolg 8,9 kilometra s 5,4 odstotnim naklonom. Najtežji je bil zaključek, saj so se morali kolesarji povzpeti na 11,2 km dolg vzpon ekstra kategorije Le Collet d'Allevard na nadmorski višini 1385 metrov. Povprečni naklon na začetku je 11 odstoten, potem pa je nekoliko položnejši.

Zgodnji ubežniki

Kmalu se je oblikovala ubežna skupina, v kateri so bili Magnus Cort (Uno-X Mobility), Romain Grégoire (Groupama-FDJ), Thibault Guernalec (Arkéa-B&B Hotels), Arjen Livyns (Lotto-Dstny), Mason Hollyman (Israel-Premier Tech) in Alessandro Fancellu (Q36.5), in si privozila skoraj 6 minut prednosti. Ta se je bližje cilju zmanjševala, 28 km do cilja pa je vodilna skupina sledila avtu organizatorja in zgrešila traso, kar jih je stalo minuto prednosti.

Pred etapo številni odstopi

Kljub napovedim, da bo Juan Ayuso (UAE Emirates) dirko končal, je zaradi padca in poškodovanega kolka, kolena in gležnja, odstopil. Jasha Sütterlin iz ekipe Bahrain Victorius si je poškodoval kolk, Kamil Gradek pa je utrpel zlom roke. Kobe Goossens (Intermarché – Wanty) in Alex Kirsch (Lidl - Trek) sta prav tako preveč poškodovana, da bi nadaljevala dirkanje, v ekipi EF Education – EasyPost pa zaradi bolezni nista nastopila Harry Sweeny in Lukas Nerurkar.

Objavljeno: 07.06.2024