43. Maraton Franja: Slovenec prvi skozi cilj, a zmaga Italijanu

Maraton Franja

V nedeljo se je končala najstarejša in najbolj obiskana amaterska kolesarska prireditev Maraton Franja, ki je v prestolnico privabila okoli 3000 kolesarjev z vse Slovenije in tujine. Na najdaljši razdalji sta bila najhitrejša Italijan Federico Pozzetto in Maruša Klemenc, na krajši pa Miha Hain in Lucija Miklavec.

Franja

Prvi je ciljno črto po 154 kilometrih v trgovskem centru BTC City sicer prevozil Timotej Bavec (RIBNO ALPINE RESORT BLED), ki pa je v krožišču pri Žalah krajšal traso in pridobil nekaj sekund prednosti pred Italijanom. Sodniška ekipa je odločila, da je bil izbor poti v krožišču napačen, zato so kot zmagovalca proglasili Federica Pozzetta (MG.K Vis-Promotech). Italijan je bil del ubežne četverice, v zaključku pa je dobil sprint trojice z lanskim zmagovalcem Maticem Grošljem (HIDRIA) in Miranom Kovačičem (Team Granfondo Slovenija). Bavca so delegirali na četrto mesto. Vodilna četverica se je zasledovalcem odpeljala na Kladju in složno sodelovala do zaključka po treh urah, 35 minutah in 44 sekundah. Pri ženskah je bila najboljša triatlonka Maruša Klemenc (TK Utrip), ki je prav tako prednost pred tekmicami pridobila na vzponu na Kladje in v cilj prišla po treh urah, 56 minutah in 13 sekundah. Druga je z zaostankom 44 sekund v cilj prišla Irka Marina Lenehan (DAN MORISSEY PRIMOR BY PISSEI), tretja pa Majda Horvat (+1:22).

Franja

Najdaljša razdalja je potekala iz BTC Cityja do Brezovice in Vrhnike, čez vrhniški klanec do Logatca in Kalc. Nato po spustu proti Idriji in Želinu in proti Cerknemu, kjer jih čakal vzpon na Kladje. Tu se je po pričakovanjih zgodil tudi odločujoč napad ubežne skupine. Nato so se kolesarji spustili do Gorenje vasi, čez Škofjo Loko proti Vodicam, nato pa skozi Povodje, Gameljne in Črnuški most do krožišča Žale in po Pokopališki in Šmartinski cesti do cilja.

Franja

Krajša razdalja

Na krajšo razdaljo je bilo prijavljeno 1960 kolesarjev, ki so se na 97 km dolgo traso podali po prvem startu. Premagati razdaljo v dobri družbi je bilo vodilo večine, najhitrejša sta bila Miha Hain (Hella Saturnus) s časom 2:16:32.4 in Lucija Miklavec (KK Pantal) s časom 2:26:02.5. V boju za drugo mesto je Uroša Veneta (Team Granfondo Slovenija) premagal Peter Volk (KD OBALA). Med ženskami je drugo mesto osvojila Eva Goropečnik, ki je v cilju ugnala Italijanko Mario Cristino Prati (DEL CAPITANO A.S.D.).