×

Članska državna prvaka Urška Žigart in Domen Novak

DP

V Trebnjem in okolici je potekalo državno prvenstvo v cestnem kolesarstvu. Prestižne naslove državnih prvakov so osvojili Domen Novak (UAE Emirates), Urška Žigart (Liv AlUla Jayco), Gal Glivar (UAE Team Emirates Gen Z), Nika Bobnar (WCC), Jakob Omrzel (Adria Mobil), Maruša Tereza Šerkezi in Eva Terpin (obe Rajd Ljubljana) ter Vanja Kuntarič Žibert (Pogi Team).

Urška Žigart

Urška Žigart prepričljivo do zmage med članicami

Urška Žigart je po štirih osvojenih naslovih državne prvakinje v vožnji na čas prvič osvojila naslov državne prvakinje na cestni dirki. Že v prvem krogu se je prebila v vodilno skupino, članice in mlajše članice so dirko namreč odvozile skupaj z mladinci, in vse do cilja po petih krogih in odvoženih 107,5 kilometrih ostala v veliki prednosti pred zasledovalkami. V cilju je slavila zmago 10 minut in 47 sekund pred Uršo Pintar (BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo). Tako kot lani je bron osvojila Špela Kern (Cofidis) z zaostankom 11 minut in 3 sekunde. Kljub odlični pripravljenosti pa Žigart presenetljivo nima vozovnice za udeležbo na olimpijskih igrah.

Med mlajšimi članicami je naslov državne prvakinje ubranila Nika Bobnar (WCC), Tjaša Sušnik je bila druga in Špela Colnar tretja.

DP

DP

Zgodnja selekcija v dirki članov

DP

Pričakovano je največ zanimanja požela dirka članov in mlajših članov, ki so se na trasi pomerili zadnji. Prevozili so sedem krogov oziroma 150,5 km, ponovno je za selekcijo poskrbel vzpon na Grmado. Na startu so bili poleg novega državnega prvaka v vožnji na čas Mateja Mohoriča tudi njegov ekipni kolega Matevž Govekar (Bahrain Victorius), Luka Mezgec (Jayco AlUla) in Domen Novak (UAE Emirates), med mlajšimi člani, kjer je naslov branil Teo Pečnik (Sava Kranj Cycling), pa Gal Glivar in Anže Ravbar (oba UAE Team Emirates Gen Z). Dirka se je že takoj začela izredno hitro, že v prvem krogu so v ospredju ostali le štirje, Mohorič, Novak, Glivar in Jaka Primožič (Hrinkow Advarics). Zasledovalna skupina se je iz kroga v krog redčila, po petih krogih je nekoliko popustil tudi Primožič. Dirka se je odločila v zadnjem krogu, ko je Glivar narekoval tempo in izmučil Mohoriča, ki je v cilj prišel na tretjem mestu. Drugega naslova državnega prvaka po letu 2019 se je veselil Domen Novak.

Med mlajšimi člani je državni prvak postal Gal Glivar. Drugi je bil Jaka Marolt (Sava Kranj Cycling) in tretji Anže Ravbar, ki je imel zaradi padca v prvem krogu vidne odrgnine na desnem stegnu.

Glivar

Jakob Omrzel podaljšal naslov

Tretji start je bil start starejših mladincev, mlajših članic in članic na dolžini 107,5 km. Med starejšimi mladinci je naslov ubranil Jakob Omrzel (Adria Mobil), ki je bil tokrat na klanec močnejši od Erazma Valjavca (Autozai - Contri). Drugače je bilo na državnem prvenstvu v vožnji na čas, ko je bil vrstni red dvojice zamenjan. Mlada talenta imata za prihodnje leto že podpisani pogodbi z razvojnimi ekipami svetovne serije. Tretje mesto je osvojil Nejc Peterlin (Adria Mobil), ki je tudi vožnjo na čas na državnem prvenstvu odpeljal s tretjim časom.

Omrzel Jakob

Jakob Omrzel se je Valjavcu, ki je upal na zaključni sprint, odpeljal v zadnjem krogu.

Med mladinkami dominanca gorskih kolesark, med mlajšimi mladinci zmaga člana Pogi Teama

Boji za naslove so se pričeli že ob osmi uri, ko so se mlajši mladinci podali na 21,5-kilometrski krog, ki so ga prevozili trikrat. S pet minutnim zamikom so se na traso podale mladinke, ki so se pomerile na dveh krogih. Med mladinci si je prednost kmalu izboril Vanja Kuntarič Žibert (Pogi Team), ki je v drugem krogu pobegnil zasledovalcem in osvojil zmago.

DP

Drugo mesto si je privozil Maj Bohak (Perutnina Ptuj), tretje pa Lovro Rant (Sava Kranj).

Med mlajšimi in starejšimi mladinkami so si že po prvem krogu nekaj prednosti privozile tri gorske kolesarke, Eva Terpin, Maruša Tereza Šerkezi (obe Rajd Ljubljana) in Meta Tancik (BTC City Ljubljana Scott) in uspele prednost ohraniti do cilja.

DP

Tancik je tako kot v vožnji na čas osvojila drugo mesto, kljub prometni nesreči po četrtkovem državnem prvenstvu, ko jo je zbil nepreviden voznik. Tretje mesto med mlajšimi mladinkami je osvojila njena klubska kolegica Lina Mehle.

DP

Med starejšimi mladinkami je bila druga Sara Pestotnik in tretja Zoja Ferlež (BTC City Ljubljana Scott).

DP

Trasa dirke

Zahtevna trasa državnega prvenstva je bila tokrat speljana po 21,5-kilometrskem krogu okoli Trebnjega, pričakovano se je razlika naredila predvsem na 1,7 km dolgem vzponu na Grmado, s kar 10,6 odstotnim povprečnim naklonom.