Iscrizioni personali (0)
×

Tour: Zahtevna etapa s francosko zmago, Pogačar ostaja vodilni

Tadej PogačarFoto: Charly Lopez

Zmago v 9. etapi Dirke po Franciji si je privozil Francoz Anthony Turgis (TotalEnergies), ki je bil najmočnejši v skupini ubežnikov. 32-letni Jasper Stuyven (Lidl Trek) je bil ujet 800 metrov pred ciljem etape, ko se mu je že nasmihala zmaga. Vodilni v skupnem seštevku so v cilj prišli skupaj, Tadej Pogačar je 28. na dirki oblekel rumeno majico.

Drugi je bil Thomas Pidcock (INEOS Grenadiers) in tretji Derek Gee (Israel - Premier Tech).

Razgibana 9. etapa Dirke po Franciji, dolga 199 km, je bila izredno zahtevna. Makadamski odseki v skupni dolžini 32,2 kilometra so večkrat zelo razbili glavnino, v težavah je bil tudi Primož Roglič, ki je moral po drugem odpeljanem makadamskem odseku loviti glavnino. Tudi Jonas Vingegaard je zaradi predrte pnevmatike na 100. kilometru vozil na kolesu Jana Tratnika, slednji pa je počakal na menjavo kolesa. A kljub kaosu, ki se je pojavil večkrat v etapi, so kolesarji za generalno razvrstitev v cilj prišli skupaj.

Etapa je bila vse prej kot dolgočasna. Tadej Pogačar si je pretegnil noge in poskrbel za dvig pritiska v nasprotnih taborih. To je uspelo tudi Remcu Evenepoelu, ki je 78 km do cilja skočil in si privozil nekaj sekund prednosti. Na skok je odgovoril Pogačar, pridružil se mu je tudi Vingegaard. Roglič je ostal v glavnini, trojica pa je kmalu ujela vodilno skupino. A kmalu so se odločili, da ne bodo vozili ospredju in so se vrnili v glavnino.

Na tleh Rogličev ekipni kolega

50 kilometrov do cilja je prišlo do padca Aleksandra Vlasova, ekipnega kolega Primoža Rogliča. Pristal je v travi in dirko nadaljeval precej okrvavljen. Tako kot ostalim kolesarjem mu bo prav prišel dan počitka, do bo vsaj malo okreval.

Eksploziven napad Tadeja Pogačarja

Napeto je bilo ponovno dobrih 20 km pred ciljem, ko je napadel Tadej Pogačar in se odlepil od ekipe Jumbo Visma. Vingegaard mu ni uspel slediti, a imel je pomoč Jorgensona, ki ga je pripeljal do Pogačarja. Nekoliko je zaostal Remco Evenepoel, dvojica Visma pa ni želela sodelovati in trojico je ujela tudi skupina z Evenepoelom, ki se mu je pridružil tudi Roglič.

Pogačar je ponovno napadel 8 kilometrov do cilja, a mi je Vingegaard ponovno sledil. V skupini je bil tudi Luka Mezgec, ki je etapo končal na 20. mestu kot najboljši Slovenec. Primož Roglič je bil 37., Tadej Pogačar pa 44. Jan Tratnik je v cilj prišel na 82. mestu, Matej Mohorič je bil 155.

Razgibana etapa z makadamskimi odseki

9. etapa

Kolesarje je v etapi čakalo 2 tisoč višinskih metrov s kar 14. makadamskih odsekov, prvi se je pričel 151 km do cilja, dolg 2 km Biglny au Bergères. Sledili so še Baronville (1.2 km), Hauts Forêts (1.5 km), Polisy à Celles-sur-Ource (3.4 km), Loches-sur-Ource à Chacenay (4.2 km), Plateau de la Côte des Bar (2.2 km), Thieffrain à Magnant (3.9 km), Briel-sur-Base (2.2 km), Ru de Paradis (1.2 km), Fresnoy-le-Château à Clérey (1.8 km), Verrières (1.5 km), Daudes (1.9 km), Monaulin à Rouilly-Saint-Loup (2.2 km), zadnji pa jih je čakal Saint-Parres-aux-Tertres (3.0 km) 9,6 km do cilja.

Poklon Andru Dregeju

Norveška ekipa Uno-X Mobility se je v spomin na pokojnega rojaka Andréa Drega, ki je tragično preminil na predzadnji etapi Dirke po Avstriji, na start etape pripeljala pet minut prej. Celotna karavana pa se je nanj spomnila z minuto molka pred startom. V Avstriji so zadnjo etapo odpovedali, v spomin Norvežanu so odpeljali le spominsko vožnjo.

Pubblicato: 07.07.2024