My applications (0)
×

DH Sljeme: Finale serije 20chocolate Downhill Cup, ki smo si ga lahko le želeli

marko niemiz

Na odlični progi in v idealnih razmerah v članskih kategorijah dva nova zmagovalca, pri moških na šesti dirki celo šesti letos. Novi hrvaški državni prvak s petim naslovom letos! Znani so tudi skupni zmagovalci serije 20chocolate Downhill Cup.

Na lanske hladne, mokre in vetrovne razmere na Sljemenu smo letos hitro pozabili. Na finalu serije 20chocolate Downhill Cup in prvenstvu Hrvaške za sezono 2024 v organizaciji kluba DSR Bike Park Sljeme je okoli 140 tekmovalcev iz Avstrije, Avstralije, Hrvaške in Slovenije pričakalo sonce in toplo jesensko vreme, dobro pripravljena proga DH Legends, ki jo imajo že tako radi, pa je nudila optimalen oprijem – za nedeljsko dirko še boljšega kot za sobotni trening.

Na koncu napetega dneva dirkanja smo dobili ne le zmagovalcev v končni razvrstitvi serije temveč tudi nova zmagovalca dirk v članski konkurenci – med ženskami je v spustu na najvišjo stopničko prvič stopila Maša Komel (KK Črn trn), med moškimi pa povratnik na dirke Marko Niemiz (Rajd Ljubljana). V teh dveh kategorijah pa sta skupno krono serije 20chocolate Downhill Cup osvojila Tina Smrdel (MBK Črni Vrh) in Miha Jerkič (KK Črn trn).

Vrnitev Niemiza

Marko Niemiz je bil najhitrejši slovenski tekmovalec v spustu že v kategoriji U15, nato je pri mlajših mladincih leta 2017, ko je iz domačega ŠKTD Avče prestopil v Rajdovo razvojno ekipo Sinter Brakes Team (zdaj Bikehanic – Lumar), zmagal tudi na prvenstvu za mlade v Avstriji, z zmagami v mednarodni konkurenci je nadaljeval tudi v mladinski konkurenci. V svoji prvi članski sezoni 2021 pa je nastopil le na dveh dirkah. Odtlej ga je bilo zaslediti le na kakšni italijanski dirki v enduru, letos je na domačem GoEnduru na obronkih Brd tudi zmagal.

Marko Niemiz

Pa se pri 22 letih pojavi na finalu slovenskega pokala v spustu, na enduro kolesu, na dirki na Hrvaškem, ker je slišal, da je dobra proga. V razvrstitvenem nastopu je tesno zaostal le za Mihom Smrdelom (MBK Črni Vrh), tako da je šel v finalu na progo kot predzadnji. Njegov izvrstni čas dveh minut, 17 sekund in 73 stotink, najhitrejši zabeležen na vsej dirki in tudi novi rekord proge, pa je ostal na vrhu tudi po prihodu Smrdela v cilj.

Miha se je zadovoljil z drugim mestom, tretje pa je šlo popolnemu novincu v spustu – odlični tekmovalec v olimpijskem krosu Fran Bošnjak (BBK Šišmiš) ima sicer že kar nekaj izkušenj iz endura, tudi državni prvak v enduru je, v nedeljo zjutraj pa je prvič sedel na kolo za spust in to na 12 let staro kolo vodje organizacije Nina Ružičke. Da je bil njegov oče Tomislav pred četrt stoletja in že prej tu med najhitrejšimi v spustu, gotovo ni škodilo, zato pa mu vikenda ni olajšalo dejstvo, da je v soboto nedaleč od tod osvojil naslova državnega prvaka v vzponu in krosu na izpadanje. S tretjim mestom na DH Sljeme (z zaostankom 3,26 sekunde za Niemizem) je seveda osvojil tudi naslov hrvaškega prvaka v spustu, ob letošnjih naslovih prvaka v olimpijskem in kratkem krosu pa ima letos kar pet naslovov!

Med elito sta pod stopničkami ostala Matic Kvas (DGK Pohorje – Spank Team) na 4. in Avstralec Archie O'Mahoney (Red Hill Riders MTBC) na 5., v skupni razvrstitvi članov in mladincev, po kateri se podeljujejo tudi denarne nagrade, pa sta se v prvo peterico vmešala najhitrejša mladinca.

Najhitrejša peterica skupaj z najhitrejšima mladincema, od leve: Ažman, Osolin, Niemiz, Smrdel in Bošnjak

Marko Niemiz je povedal:

"Res je zmaga presenetila tudi mene. Na koncu bi se skoraj zjokal. Kot bi zmagal na dirki svetovnega pokala. Po treh letih si ne bi mislil. Proga je bila odlična, stare šole, kot je meni všeč, za 'flat' pedala. Kot kaže, še znam, in to me veseli. Letos sem že zmagal v enduru, pa sem se odločil poskusiti še v spustu, ki je moj 'dom'. Zmaga mi je malo spremenila načrte. Ne bom ničesar obljubljal, ampak verjetno pridem na kako pokalno dirko v spustu več, za enduro pa kakor bo volja. Saj zdaj furam za veselje, ne za zmage, čeprav je zmagati najboljši občutek. Tudi v klubu me vzpodbujajo. Tako da če bo forma, če bo čas, če bo volja, se bo dalo kaj storiti."

V skupni razvrstitvi pri moških

Do finala na Sljemenu je največ točk sicer zbral državni prvak Tilen Leban (Deš Fleš), a je bil zaradi pravila, da se na koncu odšteje po ena najslabša uvrstitev tekmovalca in razvrstitvenega nastopa in iz finala, že v prednosti zmagovalec Soriške planine Miha Jerkič.

Na Sljemenu sta bila v razvrstitvenem nastopu skupaj, Jerkič na 3. in Leban na 4. mestu, v finalu pa sta ga oba polomila in končala v ozadju na 15. oziroma 23. mestu. Z naskokom 23 točk je pokalni prvak postal Jerkič, drugo mesto je pripadlo Lebanu in tretje Kvasu.

Miha Jerkič:

"Iskreno, o skupnem seštevku nisem nikoli niti razmišljal, vsako tekmo sem hotel samo peljati po svojih najboljših močeh. V sezoni 2025 se bom usmeril v spust."

Maša se tokrat ni pustila

Maša Komel se je lani v svoji prvi sezoni prebila v vrh SloEndura, letos pa je začela nastopati še v spustu. Na državnem prvenstvu je s tretjim mestom prvič stopila na stopničke, na Soriški planini je bila še mesto više, tokrat pa se je prvič zavihtela na vrh. Pred lansko zmagovalko Sljemena Tino Smrdel je bila v obeh nastopih, v finalnem za sekundo in 14 stotink. Podobno kot pri moških se je na tretje mesto uvrstila domačinka, Franova sestra Larisa Bošnjak (BBK Šišmiš), ki prav tako za svojo prvo disciplino šteje olimpijski kros.

maša komel

Maša Komel:

"Mislim, da je bila dirka v spustu na Sljemenu odličen zaključek sezone. Pokazala sem, česa vsega sem zmožna in res sem uživala na progi. Proga je bila popolna, saj je hitra, a ponekod tudi nekoliko tehnična. Mislim, da bo naslednjo sezono spust moja prioriteta, to pa ne pomeni, da bom pozabila na SloEnduro."

Tina Smrdel, zmagovalka Soriške planine ter dvakrat druga, je bila z uvrščanjem za Mašo varna na vrhu lestvice. Naslov skupne zmagovalke serije je osvojila drugo leto zapored. Komel je na drugem mestu zaostala 57 točk, tretjeuvrščena Eva Zala Stergar (DGK Pohorje – Spank Team), ki je tako kot še nekaj mladih tekmovalcev dirko na Sljemenu izpustila na račun prvenstva za mlade v Avstriji, je z večjim zaostankom tretja.

Hitri mladinci

V kategoriji mladincev je državni prvak Matej Osolin (Calcit Bike Team) v razvrstitvenem nastopu zaostal za tekmovalcema Završnice Jušem Ažmanom in Maksom Struno. V finalnem nastopu pa je prehitel vse, z manj kot sekundo zaostanka mu je sledil le Ažman, potem pa še trije iz Završnice: Anže Kofjač, Vid Berlot in Struna. Matej je zabeležil drugi najhitrejši čas finala med vsemi tekmovalci, Ažman pa četrtega.

Brez poškodovanega Ažbeta Kalinška so bili mlajši mladinci tokrat je malenkost počasnejši. Zmagal je Max Žvegla (Bikehanic Lumar) z 8 stotinkami pred Svitom Kunavrom Smolkovičem (Rajd Ljubljana), tretji je bil novi hrvaški mladinski prvak Šimun Juras (Top Sport).

Osolin je osvojil naslov mladinskega pokalnega prvaka pred Kofjačem in Struno, med mlajšimi mladinci pa je skupno zmago osvojil Kunaver Smolkovič pred Kalinškom in Tinetom Gračnerjem (Golovec trails).

V drugih kategorijah

Najhitrejši v veteranski kategoriji master je bil Jure Logar (427 Savage Squad), med amaterji se zdi nepremagljiv Aleš Virtič (DGK Pohorje – Spank Team). V kategoriji dečkov do 15 let je prvo zmago osvojil Nejc Mozetič (KK Črn trn), v najmlajši kategoriji pa je tretjič v sezoni zmagal Gal Novak (Rajd Ljubljana).

Gal je tako tudi potrdil prepričljivo skupno zmago, v U15 jo je osvojil Maks Fošnarič (DGK Pohorje – Spank Team), med amaterji Gal Jevšenak Kodrič (35 Crew) in med veterani Rožle Mesec (Golovec trails).

Vsi najboljši v skupni razvrstitvi serije 20chocolate Downhill Cup bodo priznanja prejeli na skupnem zaključnem dogodku vseh pokalnih tekmovanj pod okriljem Odbora za gorsko kolesarstvo in BMX Kolesarske zveze Slovenije.

Vrstni redi DH Sljeme in končne razvrstitve v seriji 20chocolate Downhill Cup
na sloveniadownhillcup.si

Fotogalerija in video sledita!

Preberi še

DH Kope: Na peti dirki 20chocolate Downhill Cup 2024 nova zmagovalca
DH Kope: Video

Objava DH Sljeme: Finale serije 20chocolate Downhill Cup, ki smo si ga lahko le želeli se je prvič pojavila na mtb.si - mountain bike Slovenija.

Published: 24.09.2024