×

Nik Čemažar skupni zmagovlaec etapne dirke – 39. GP Matoušek Jevičko - Češka

Nik Čemažar

Reprezentanca Slovenije v kategoriji mlajših mladincev se je v dneh od 8.-10.5.2015 merila na mednarodni etapni dirki 39.GP Matoušek v okolici Brna na Češkem. Prvi dan so imeli na sporedu prolog v dolžini 1,8 kilometra in popoldan še etapo v dolžini 75 kilometrov. Na štartu je bilo 166 kolesarjev iz petnajstih različnih držav. Slovensko reprezentanco pa so zastopali kolesarji: Nik Čemažar, Aljaž Jarc, Luka Sagadin, Pavel Cizelj, Jan Ostervuh, Peter Šranc, David Kosovel in Aljaž Omrzel.

Že na prologu so naši fantje dokazali, da so odlično pripravljeni, najboljši čas pa je postavil Jan Ostervuh, ki je za 1,8 kilometra potreboval natanko 2minuti in 30 sekund. Na drugo mesto se je uvrstil Frederik Eriksen iz Danske, tretji pa je bil Stojnič Vojko iz Srbije. Tudi ostali naši so se odrezali zelo dobro, saj je 9.mesto zasedel Nik Čemažar + 3sek, 12. Omrzel Aljaž +5sek, 13. Peter Šranc, 14. Luka Sagadin, vsi +5 sekund.

Prva etapa: Popoldne je kolesarje čakala 75 kilometrov dolga etapa. Nastopajoči so morali premagati kar tri kategorizirane vzpone, med drugim tudi 3 kilometski vzpon na Hartinkov, s povprečno naklonino 14%. Že na prvi vzpon po dveh kilometrih je ušel Šved Eriksson in si privozil že več kot tri minute prednosti, nato pa so se na čelo postavili naši kolesarji in še pred zadnjim vzponom uspeli ujeti ubežnika. Na vrhu vzpona je prišla skupaj peterica kolesarjev, kjer je bil tudi naš Čemažar, njihova prednost pa je bila 15 sekund. Do cilja so nato složno narekovali tempo in v šprintu je bil najboljši Nik Čemažar in tako pred drugo etapo oblekel tudi rumeno majico, vodilnega v skupni razvrstitvi. Tudi drugi dan etapne dirke, za mlajše mladince GP Matoušek so naši fantje nadaljevali z odličnimi uvrstitvami. Dopoldne je bila najprej na sporedu 23 kilometrov dolga krožna preizkušnja, s startom in ciljem v Opatovicah, vmes pa so naredili 5 krogov na 3,2 kilometra dolgem krogu, ki je bil zelo razgiban. Etapa je bila zelo hitra in že v drugem krogu se je naredila velika selekcija in ospredju je ostalo še 100 kolesarjev. Vse skozi so imeli naši vse pod nadzorom in v zadnjih treh kilometrih so naredili pravi »šprinterski vlak«. Žal je Nik Čemažar ostal v ospredju sam 400 metrov do cilja, kar pa je izkoristil Avstrijec Gamper in slavil zmago. Drugi je bil Slovak odličen tretji pa Nik Čemažar, ki je tako še nekoliko povečal prednost v skupnem seštevku in tako obdržal majico vodilnega v skupni razvrstitvi. Popoldne je kolesarje čakala še 80 kilometrov dolga kraljevska etapa s kar štirimi gorskimi cilji, etapo pa so vsekakor zaznamoval naši kolesarji, saj so se odlično borili. Ves čas so v ospredju narekovali močan tempo, tako da ni prišlo do nobenega pobega. Na zadnjem vzponu jim je sicer zmanjkalo nekoliko moči, da bi bili povsem med prvimi, vendar je svojo nalogo odlično opravil Čemažar in kontroliral potek v ospredju, kjer je ostalo še 16 kolesarjev. Dva kilometra do cilja je skupina 30 kolesarjev, kjer so bili notri še vsi ostali naši ujela vodilnih 16 kolesarjev (s Čemažarjem) se postavila na čelo skupine in do cilja narekovala tempo, Nik Čemažar pa je zopet dokazal, da je v vrhunski formi in uspel še drugič zmagati. Zadnji dan, čaka kolesarje še vožnja na čas v dolžini 15,5 kilometrov, kjer bo 10 sekundno prednost branil Nik Čemažar pred Slovakom Štočkom, ter 15 sekund pred Srbom Joksimovičem.

Četrta etapa: Zadnji dan je kolesarje čakala 15,5 kilometrov dolga posamična vožnja na čas. Zmagal je Čeh Zadak s časom 21:09 ter za vsega 1 sekundo premagal Srba Joksimoviča, tretji pa je bil Slovak Štoček. Nik Čemažar je vožnjo na čas odpeljal odlično, ter s četrtim mestom zaostal za 15 sekund, ter tako ubranil skupno prvo mesto. Od ostalih Slovencev sta se na kronometru izkazala še Sagadin Luka na 13.mestu, ter Jarc Aljaž na 19.mestu.

Aleš Kalan - generalni sekretar KZS:Čestitke mladim fantom, oziroma celotni ekipi.

36.Cizelj +1:47 min, …

Skupne zmage smo se po zaslugi odličnega Nika Čemažarja, ki je uspel zmagati kar dve etapi, ter bil še eno tretji in četrti in celotne ekipe veselili v slovenskem taboru. Po zmagi Simona Špilaka in Mateja Mohoriča, je Nik tretji Slovenec s skupno zmago na tej etapni dirki. Poleg rumene majice, pa je uspel osvojiti še zeleno majico, najboljšega po točkah v etapnih uvrstitvah, drugi pa je bil v seštevku gorskih ciljev.