×

Formolo Davide dobil Giro d'Italia (2.UWT) - Stage 4

Giro 4. etapa

Dvaindvajsetletni Italijan Davide Formolo je veliki zmagovalec četrte etape kolesarske dirke po Italiji. Član ekipa Cannondale-Garmin je debitant na dirkah Grand Toura, to je njegova premierna profesionalna zmaga, do nje pa je prišel kot član velike ubežne skupine in z izjemno samostojno vožnjo. Na Giru je tudi novi vodilni, to je Simon Clarke, ki je slekel moštvenega kolega pri Orici GreenEdge, tokrat pa je bil drugi.

Prvo ime etape je bil Formolo. Bil je med ubežniki, teh je bilo okrog 30, pred nekoliko zahtevnejšim delom etape pa so ti imeli že 10 minut prednosti. Odgovorila sta ekipi Astane in Etixx-QuickStepa, ki sta naprej poslali svoje može. 60 km pred ciljem so se začeli napadi, Astana pa je v ozadju z divjim ritmom lomila glavnino. Na spustu s Passo del Termineja je glavnina prepolovila zaostanek, med ubežniki pa so številni popustili. Tu je videl svojo priložnost Formolo, vstal je, potegnil na vso moč in sam oddirjal proti cilju.

Formolo je na koncu za 22 sekund premagal Clarka, tretji je bil Kolumbijec Yonathan Monsalve (Souteast), v skupini še 11 kolesarjev, ki so prišli v cilj z enakim časom, je bil tudi Italijan Fabio Aru in Španec Alberto Contador, pa Avstralec Richie Porte, Čeh Roman Kreuziger.

»Zadnjih 500 metrov je bilo naravnost neverjetnih. Hrup gledalcev mi je pokonci dvignil lase. Da sem zmagovalec sem se zavedel 100 metrov od ciljne črte. Nisem razmišljal o Magliji Rosi. Prvič sem na Giru, vsak dan je nov dan, ne ustvarjam si pritiska. Generalno vozimo za Ryderja Hesjedala, tako da ne vem, ali bom imel še kakšno priložnost,« je razložil zmagovalec.

Slovenci so bili tokrat v ozadju. Še najbolje je šlo Janu Polancu (Lampre-Merida), ki je bil 76., zaostal je 17:23 minute. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) je bil z zaostankom 20 minut 124., še minuto in 15 sekund več je zaostal Luka Mezgec (Giant-Alpecin), ki je bil 177.

Generalno ima Clarke 10 sekund prednosti pred moštvenim kolegom Johanom Estebanom Chavesom iz Kolumbije, 17 sekund zaostaja Kreuziger na tretjem in Contador na četrtem mestu. Polanc je 58., Bole 66., Mezgec pa 148.