×

Dramatična zaključna etapa Gira d'Italia, Nibali zmagovalec

Dramatična zaključna etapa Gira

Vincenzo Nibali (Astana) je po razpletu predzadnje etape pričakovano postal zmagovalec 99. izvedbe Gira d'Italia. Dramatična dirka, ki jo je spremljalo veliko število navijačev, je poskrbela za številne preobrate, rožnato majico pa je obleklo kar osem kolesarjev. Prvi je vodstvo prevzel Tom Dumoulin, zelo blizu pa je bil tudi Primož Roglič. Drugi nosilec rožnate majice je bil Marcel Kitter, sledili so še Gianluca BrambillaBob Jungels, Andrey Amador, Steven Kruijswijk, Esteban Chaves in zadnji dve etapi Vincenzo Nibali.

To je Nibalijeva druga zmaga na dirki po Italiji, leta 2014 je zmagal na dirki po Franciji, leta 2010 pa na Vuelti. Chaves je dirko zaključil na drugem mestu, tretje mesto pa zasedel Alejandro Valverde.

Sicer je zadnjo etapo osvojil Nemec Nikias Arndt (Team Giant-Alpecin), drugi je bil Italijan Matteo Trentin (Etixx - Quick-Step), tretji pa je bil prav tako Italijan Sacha Modolo (Lampre – Merida). Zmage na zadnji etapi se je sicer veselil Italijan Giacomo Nizzolo, ki pa je v finalnem šprintu nepravilno zaprl Sacha Modola, zato so ga sodniki uvrstili na 12. mesto.

Nekaj več kot 30 kilometrov pred ciljem sta Esteban Chaves in Riguberto Uran padla, s čimer je bilo ogroženo drugo mesto Chavesa. Vendar pa so sodniki odločili, da se je boj za skupno drugo mesto končal.

Tako se zadnja etapa ni končala povsem mirno, saj je poleg Chavesa in Urana padel tudi Italijan Sonny Colbrelli. Zadel je ob gledalce, na srečo pa se pri padcu ni huje poškodoval.

Belo majico najboljšega mladega kolesarja je osvojil Bob Jungels (Etixx-QuickStep), najboljši na gorskih ciljih pa je bil Španec Mikel Nieve (Team Sky).

Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) je kot najvišje uvrščen Slovenec zasedel 58. mesto. Matej Mohorič (Lampre-Merida) je bil 97., Grega Bole (Nippo Vini-Fantini) pa 133.

Luka Mezgec (Orica GreenEDGE) je zaradi poškodbe, ki je bila posledica padca, dirko po Italiji predčasno zapustil.

Objavljeno: 29.05.2016