×

Van Avermaet zmagovalec cestne dirke na OI, Roglič najboljši Slovenec

Van Avermaet zlata medalja

Dan po slavnostni otvoritvi olimpijskih iger, kjer je slovensko zastavo nosil jadralec Vasilij Žbogar, so se na cestni dirki preskusili moški. Slovenski predstavniki so bili Matej Mohorič, Jan Polanc, Primož Roglič in Simon Špilak.

Na dirki je tekmovalo 144 kolesarjev iz 63. držav. Med favoriti so bili Italijan Vincenzo Nibali, Španec Alejandro Valverde, Belgijec Greg van Avermaet, Britanec Chris Froome, Avstralec Richie Porte, Francoz Julian Alaphillippe, Nizozemec Wout Poels, Portugalec Rui Costa, Kolumbijec Rigoberto Uran in številni drugi.

Trasa dirke je na vsakih olimpijskih igrah težja, tokratna je bila po statistiki najzahtevnejša. Kolesarji so se morali spopasti tudi z dvokilometrskim odsekom kock. Štirikrat so se spopadli s klancem Grumari, dolgim 1.2 kilometra z 9% naklonom in klancem Grota Funda dolžine 2.1 kilometra s 4.5% nakonom.

V Londonu je leta 2012 zlato medaljo osvojil Kazahstanec Alexandr Vinokurov, letos pa je to uspelo Belgijcu Gregu van Avermaetu.

Dirka je bila zelo napeta, nekaj kilometrov pred ciljem sta se od sanj po olimpijskem zlatu po padcu poslovila Italijan Nibali in Kolumbijec Sergio Luis Henao. Kar nekaj časa je bil v pobegu Poljak Rafal Majka, ki pa sta ga dva kilometra pred ciljem ujela Greg van Avermaet in Danec Jakob Fuglsang. Majka ni zmogel finalnega šprinta in dirko je končal na tretjem mestu.

Med slovenskimi predstavniki se je najbolje odrezal Primož Roglič, ki je dirko končal na 26. mestu. Jan Polanc je bil 52., Simon Špilak pa 57. Matej Mohorič dirke ni končal.

Objavljeno: 06.08.2016