×

Tehnične težave Rogliča, dramatičen razplet na vrhu

20. etapa Le Tour de France

Končala se je predzadnja etapa letošnje dirke po Franciji, kronometer, na katerem je bil Primož Roglič danes ponovno eden izmed favoritov.

Neverjetni dosežki 27-letnika po petih letih kolesarjenja, a le leto in pol v World Tour ekipi, presegajo vse napovedi poznavalcev kolesarstva. Želja po udeležbi na Touru je bila velika, zmaga na eni najtežjih etap neverjetna.

Tudi pred sobotnim kronometrom v Marseillu, dolgim 22,5 kilometrov, je bilo jasno, da bo dirkal na zmago. Ta se mu je zaradi padca izmuznila že na prvem kronometru in tudi drugi mu ni bil usojen.

Tehnične težave z menjalnikom že od štarta so mu onemogočile visoko uvrstitev, na zadnji vmesni točki je imel 25 sekund zaostanka za najhitrejšim na drugem vmesnem času Michalom Kwiatkowskim. Odlično je odpeljal tudi zadnji kilometer, kar pa je bilo vseeno premalo za visoko uvrstitev. Prišel na 10. mesto, nato pa so sledili še kolesarji, ki so udeleženi višje na skupnem seštevku.

Romain Bardet in Rigoberto Uran sta se borila za zmanjšanje zaostanka za nosilcem rumene majice, vendar je bil Froome, ki je odličen kronometrist, enostavno prehiter. Etapo je zaključil na tretjem mestu. Je pa bil Kolumbijec uspešnejši na današnji etapi, saj je Bardet popolnoma omagal. Tako je francoski junak izgubil 6 sekund prednosti, ki jih je imel pred etapo pred odličnim Uranom in s tem tudi drugo mesto. Vse do prihoda v cilj pa se ni vedelo, ali bo uspel zadržati tretje mesto, saj ga je z odlično vožnjo ogrožal Mikel Landa. Na koncu ga je Landa zgrešil le za pičlo sekundo.

Kronometer sta najbolje odpeljala dva Poljaka. Najhitrejši je bil Marciej Bodnar (Bora-hansgrohe), drugi je bil Michal Kwiatkovski (Team Sky). Tretji mesto je osvojil, če v zadnji etapi ne bo presenečenj, že četrtič zmagovalec dirke po Franciji Chris Froome.

Roglič je kronometer na koncu končal na 14. mestu. Preostali trije Slovenci niso posegli po visokih uvrstitvah. Grega Bole je bil 99., Jani Brajkovič 123. in Borut Božič 140.

Objavljeno: 22.07.2017