×

Bečan z novim slovenskim rekordom na Šmarno goro

Rekord Šmarne gore

Tekaški klub Šmarnogorska naveza je organiziral že 23. Rekord Šmarne gore. Tek na poznano izletniško točko je ob vznožje privabil preko 120 tekačev in tekačic, postavljen pa je tudi slovenski rekord proge. Osvojil ga je Timotej Bečan (KGT Papež).

»Danes sem dal vse in še več od sebe. Za to je zaslužen predvsem Luka, ker je zelo hitro začel in tempo do cilja ni padel. Jaz sem pa še nekoliko dodal na strmini na koncu in upal, da zdržim do konca. Šmarno goro res dobro poznam. Želel sem teči bolje kot dve leti nazaj, ko sem tekel 12:25. Po tihem sem upal na čas pod 12 minut, to pa je res presenečenje,« je povedal novi slovenski rekorder proge, ki ima pred seboj kot kratkoročni cilj čim boljšo uvrstitev na evropskem prvenstvu v Makedoniji.

Najprej so se, še med dežnimi kapljami, na progo pognali otroci v netekmovalni kategoriji. Sledile so tekmovalne kategorije, ki so se pomerile na progi dolžine 1,8 kilometrov z višinsko razliko 360 metrov. Vremenski pogoji so bili odlični za tek, kar se je potrdilo tudi v odličnih časih, ki so jih postavili tekači.

V 11 minutah in 26 sekundah je v cilj prišel Luka Kovačič (KGT Papež), ki je dosegel drugi čas teka. Bil je le za sekundo počasnejši od dosedanjega slovenskega rekorda proge, ki ga je imel Sebastijan Zarnik. Po desetih letih ga je uspel preseči Bečan s časom 11:20.

Vedno nasmejani Luka je povedal:

»S Timotejem sva imela boje celo tekmo. Bil sem spredaj štiri petine tekme, potem pa je on bolje finiširal na zadnji ciljni strmini. Če noge ne morejo, tudi če glava hoče, zato mu jaz lahko le rečem, kapo dol.«

Tretje mesto absolutno je postavil Simon Alič (ŠD Nanos Podnanos), ki je po teku povedal:

»Vzdušje je bilo odlično, pogoji za tek pa so bili idealni, poleg vsega pa je bila tudi suha proga. Z rezultatom sem zelo zadovoljen, saj sem upal, da se bom mogoče uvrstil med deset najboljših. Sem zelo utrujen, ker sem dva dni delal doma. Na začetku mi ni šlo najbolje, potem pa sem šel svoj tempo in je šlo bolje.«

Med ženskami rekorda ni bilo, še vedno je v lasti Mateje Kosovelj, ki je progo leta 2006 pretekla v 13 minutah in 18 sekundah. Tokrat je zmagala Tina Kozjek (TK Šmarnogorska naveza) s časom 15:10.

Šmarna gora

Zmagovalka je povedala:

»Občutki so zelo dobri. Drugače pa je bila zelo težka tekma, sploh na zadnjem klancu, ko sem prehitela Jasmino in sem morala samo zadržat prednost. Nikoli pa ne veš, kako je konkurenci težko, le zase veš, da ti je. Jaz na Šmarni gori skoraj ne treniram, na vrh zaidem nekajkrat na leto. Za trening mi ni všeč, ker je preveč ljudi. Si raje izberem kakšne druge hribčke v okolici. To je domača tekma, zato je nisem smela zamuditi. Mislim pa, da sem postavila tudi osebni rekord. Razmere za tek so bile zelo v redu, ker je dež prej ozračje shladil.«

Jasmina Jelovšek (KGT Papež) je za zmagovalko zaostala za 16 sekund.

»S tekmo sem zadovoljna. Tini privoščim iz srca. Na teh tekmah mi je bistvo druženje, saj smo res prava družba in je rezultat drugotnega pomena. Tekma mi je bila zelo težka, ker je veliko stopnic. Je kratka in težka. Meni bolj ustrezajo daljše tekme.«

Tretje mesto je osvojila komaj 14-letna Loti Rotar (TK Šmarnogorska naveza), ki je v cilj prišla s časom 15:53.

V veteranski kategoriji pa se je pomeril tudi Metod Močnik (SLO maraton News), ki je v cilj pritekel kot drugi v svoji kategoriji s časom 14:11. Močnikov rekord na tej trasi je 12:15, udeležil se pa je že prve izvedbe teka, ki je bil zelo številčno obiskan. Udeležilo naj bi se ga okoli 300 tekačev.

»Verjetno je tek na Šmarno goro drugi najbolj znan tek v Sloveniji. Ohladitev je prišla kot nalašč za dosego rekorda. To se je poznalo tudi na zelo hitrih časih. Čas je že bil, da so novodobni tekači postavili nov rekord. Moj čas pri petdesetih letih je 2 minuti slabši od mojega osebnega rekorda. Mogoče bi se dalo teči še malo hitreje. Pazil sem na bivšega veteranskega svetovnega prvaka, ki sem ga imel v svoji kategoriji, a je izkoristil moj trenutek slabosti na ravnem delu in mi pobegnil.«

Med veterani nad 50 let je zmagal Simon Strnad (ŠD Nanos Podnanos) s časom 13:56, tretji pa je bil Bojan Galin (ŠKD Mekinje) s časom 15:36.